To the main menu | to the history page | to the articles list

"Грізні явища природи в історії краю"

Серед усіх грізних явищ природи найжахливішими були для людини землетруси. Вони завжди були підступними, тому що починалися зненацька. За всю історію людства зафіксовано немало дуже сильних (історичних) землетрусів, які завдали багато лиха.

У межах України, в тому числі на Поділлі, великих руйнівних землетрусів не було. Перші згадки про землетруси є в стародавніх літописах, де описуються випадки струсів землі в різних частинах Київської Русі. Ось що пишуть літописці:

1091 рік: "Того літа, коли князь Всеволод був на полюванні за Вишгородом... упав великий змій з неба, і жахнулися всі люди. У цей час задвигтіла земля, це відчув багато хто."

1107 рік: "Задвигтіла земля лютого в 5-й день перед світанком, уночі..."

Збереглося чимало відомостей про дуже суворі зими, снігові бурі і заметілі, весняні повені, зливи у нашій місцевості, про що свідчать факти, взяті з наукової літератури.

Після довгої перерви татари зробили в 1438 році свій перший набіг на Поділля. Раніше їх одігнали звідси литовські князі. З того часу татари часто спустошували Поділля. Інколи на захист краю приходила природа. Збереглися дані про дуже суворі і багатосніжні зими того часу.

1444 рік. Морози й сніги призвели до загибелі татарської кінноти на території України, про що літописець писав: "...А зима люта і вельми зла, і снези велищи і ветри і вихри сильне, понежо зима бе люта і снежна, а Татари конми, обмерли, и от мороза і студени велікіа померзлі".

1450 рік. Зима була такою багатосніжною, що татари змушені були припинити свій похід на Поділля, бо "снег велікій так заваліл, что им уходить уже било трудно".

1498 рік. Татари здійснили похід на Поділля, але похід був невдалим, бо "... напусті на ніх безмерную зиму й снеги... измерзне их тогда, в тил мрази".

Є свідчення про дуже дощове літо і осінь.

Газета "Хмельниччина", 10 вересня 1993 р.

1716 рік. Літо на лівобережних притоках Дністра надзвичайно багатоводне: "... лето мокрое, непожиточное" (неврожайне), що призвело до неврожаю і голоду: ".. рок барзо бил для людей тяжкий в збору зернових урожай бил слабий, в лесах и садах жадного не було пожитку".

1854 рік. Значна повість на ріці Збруч описана так: "28 февраля после нескольких дней оттепели й таяния снега р.Збруч значительно возвисилась и произвела повреждение, в плотине у м.Сатанова".

1861 рік. Весною на Дністрі була значна повінь, яка спричинила до руйнувань у районі Старої Ушиці. Всього було затоплено 80 домів, з них 36 розрушено, а решта тільки пошкоджено.

1877 рік. Як свідчать документи, у цьому році була пізня весна. Скресання криги відбулося значно пізніше і це призвело: "За 1-ю половину апреля сообщается о наводнении в Кринове Каменецкого уезда. Разрушені крестьянские дома, унесен хлеб. В марте в с.Беднаровке испорчена натрульная дорога, снесени изби. В Проскуровском уезде 11 марта во время разлива р.Збруч утонуло много скота, снесено несколько изб".

Газета "Хмельниччина", 17 вересня 1993 року.