To the main menu | to the history page | to the articles list

Тетяна НЕДРЯ,
керівник туристсько-краєзнавчих гуртків.
"Кам'янець-Подільський вісник", 12 вересня 2003 р.

ЗА ЛЕГЕНДАМИ ТАМАРИ СИС-БИСТРИЦЬКОЇ

Тамара Сис-БистрицькаБагатьом у нашому місті відоме ім'я Тамари Андріївни СИС-БИСТРИЦЬКОЇ - невтомної берегині скарбів народної мудрості та історичного минулого нашого краю. Ознайомившись із легендами, які протягом усього життя збирала ця жінка, туристи-краєзнавці Станції юних туристів розробили маршрути під спільною назвою "Подорожі за легендами Т.Сис-Бистрицької". Метою цих походів було знайти матеріальні ознаки легенд на місцевості.

Перша дводенна подорож проходила маршрутом с.Княгинин - с.Нагоряни - с.Слобідка Рихтецька - с.Рихта. Саме з цими старовинними селами пов'язана одна з найкращих подільських легенд "Княгиня Владиса" та легенда "Вівтар", як браталися карпатець ДОВБУШ і подоляк ВОЛОС. Діти розпитували місцевих жителів, де знаходиться Футейка (городище княгині), печери, чому село носить саме таку назву.

В с.Рихта юні туристи оглянули залишки фортеці XVI ст. та панського маєтку XIX ст., осередку подільсько-польських літераторів. Власник маєтку XIX ст. Р.Головинський був збирачем колекції картин, книг, рукописів. Зараз ці пам'ятки знаходяться в занедбаному стані.

В другому триденному поході діти побували в селах Смотрич, Карачківці, Черче, Залуччя, Нігин. Оглянувши с.Смотрич, перше місце, де у XIV ст. оселились князі Коріатовичі на Поділлі, а у XVI ст. народився український письменник-полеміст Герасим Смотрицький, юні краєзнавці вниз за течією р.Смотрич попрямували до с.Карачківці. Тут ріка прориває головний товтровий кряж, створюючи чудернацької форми скелі. Діти піднялись на товтру Сокіл. Десь на половині її висоти, в прямовисній стіні скелі з південної сторони є печера, у якій, за переказами, перебував Устим Кармалюк.

Товтру Монастирище біля с.Черче місцеві жителі пов'язують із ченцями, які колись мали там монастир. Далі наш шлях проліг до с.Нігин, де теж знаходиться над долиною гора-товтра. Біля її захаращеного кам'яними уламками підніжжя в скелі темніють отвори кількох печер. В середині XIX с. професор Київського університету В.АНТОНОВИЧ дослідив їх. Він знайшов те місце, де загинуло під час татарського нападу багато людей. Останкам похованих місцеві жителі поставили хрест на могилі.

Діти, у цих мандрівках дізнались багато цікавого про свій рідний край та ще й фізично загартувались. Туристи-краєзнавці СюТУР продовжать подорожі за легендами Тамари Сис-Бистрицької.

Юні друзі! Хто любить мандрувати і не боїться труднощів - приєднуйтесь до нас!

Наша адреса: вул.Довга, 3 (Старе місто), Станція юних туристів.

Наступна стаття