To the main menu | to the history page | to the articles list

Наталія СЕМЕНОВА
"ПОДОЛЯНИН", 20 квітня 2001 р.

Храм як яблуко розбрату

Чи на те закладається камінь у фундамент храму, щоб він став каменем спотикання поміж віруючими? І чи ж для того залишали нам предки багату духовну спадщину, щоб потім ми, спадкоємці, сперечалися, кому який її шмат по праву належить?

Саме така історія виходить нині з Іоанно-Предтеченською церквою, від якої до нашого часу зберігся лише фундамент, через що вона довго залишалась у затінку, в той час як активно розгорнувся процес повернення культових споруд їхнім історичним власникам.

20 січня ц.р., у день шанування святого Іоанна Предтечі, на фундаменті відбулось богослужіння і встановлення хреста, який ознаменував, що зруйнований храм відновлюється. Дещо раніше, 4 липня, облдержадміністрація зареєструвала в Кам'янці нову громаду Української Православної Церкви Московського Патріархату (УПЦ МП) - Іоанно-Предтеченську - за юридичною адресою: вул.Іоанно-Предтеченська, 1, тобто, за місцем самого фундаменту. До громади, за словами її голови Віктора СТЕПЧУКА, належить чимало депутатів міськради та керівників підприємств. За його ж словами, на сесії міської ради було затверджено і прилеглу до храму територію, яка також надається громаді.

А 10 березня обабіч хреста на фундаменті з'явились іще два: від УПЦ Київського Патріархату та Греко-Католицької Церкви, встановлені в ході акції вшанування Великого Кобзаря. Люди, дивлячись на оті хрести, запитували себе: "Чи це означає, що православні в Кам'янці йдуть до єднання, чи це вони просто "застовбили" кожен своє право на цю територію?"

Отець Юрій МАТВІЙЦОВ, настоятель храму св.Стефана (УПЦ КП), котрий брав участь в акції встановлення інших двох хрестів, так коментує ту подію:

- 10 березня мене було запрошено на відзначення Дня смерті Тараса ШЕВЧЕНКА, яке відбулось біля його пам'ятника, щоб поблагословити це зібрання. Коли я дізнався, що має відбутись встановлення хреста на фундаменті Іоанно-Предтеченської церкви, я погодився, мені приємно було відслужити службу на тому фундаменті разом з о.Іваном БУГЕРОЮ (УПЦ КП) та о.Петром БУРЯКОМ (УГКЦ). Ми встановили хрести на знак того, що врешті-решт відбудеться об'єднання православних. Три хрести від трьох конфесій символізували єдність, з'явилась надія на те, що ми нарешті перестанемо сперечатися.

- Якщо Ви звете це жестом доброї волі, кроком до об'єднання, то чому ж у цій акції не брали участь представники УПЦ МП?

- Я не знаю, чи були спроби контакту з УПЦ МП цього разу, але раніше вже було чимало спроб досягти з ними компромісу. Проте Московський Патріархат чомусь не хоче брати спільної участі з представниками інших конфесій в жодних заходах.

Зате у нас дуже добрі стосунки з УАПЦ, вже навіть почався процес об'єднання цих двох гілок православ'я, і його підтримує Костантинопольський патріарх. Гадаю, незабаром буде покладено край розколу між цих двох конфесій і створено єдину помісну православну церкву.

Вже 21 березня хрест на фундаменті знову був один. Два інші знайшлися - один біля храму св.Йосафата (УГКЦ), інший - біля церкви св.Стефана (УПЦ КП). З цього приводу позицію УПЦ МП висловлює секретар єпархії протоієрей Олексій МИХАНЧУК:

- Звершення богослужіння та встановлення хрестів на фундаментах храму св. Іоанна Предтечі, який передано нашій православній церкві облдержадміністрацією 05.07.2000 p. №2129-35-1400, є порушенням релігійного законодавства і Конституції України, а також образою релігійних почуттів віруючих нашої церкви. Ми, представники єпархії УПЦ МП, офіційно заявляємо, що розцінюємо це як провокацію з боку Київського Патріархату та Греко-Католицької Церкви та як розпалювання міжконфесійної ворожнечі.

Община була дуже обурена, оскільки на цьому фундаменті ще у січні, після того, як за нами було затверджено цей храм, община встановила хреста, він був освячений єпископом, і ці конфесії вже не мали жодного права встановлювати тут свої. Члени общини, щоб не осквернити святості хрестів, віднесли їх до тих, хто їх поставив.

- І все-таки, чи не час би вже прийти до згоди, бо ж для людей надто негативний фактор, коли церква розколена і не може владнати своїх конфліктів...

- Ми завжди вважали і вважаємо, що потрібна єдність православ'я в Україні, і оскільки наша Церква є законною, канонічною, то мова може йти не про об'єднання на рівних правах, а про приєднання тих, хто відійшов від цієї Церкви. Якщо ці люди відійшли, тому що утворили свої гілки, вони повинні визнати свої помилки та покаятися, а ми завжди готові прийняти усіх тих, хто відколовся від Єдиної Православної Апостольської Церкви.

Власне кажучи, спір щодо Іоанно-Предтеченської церкви виникає між УПЦ МП та УГКЦ.

Від греко-католицької громади на чолі з о.Петром МІРЧУКОМ (всього за 191 підписом) до облдержадміністрації надійшов лист такого змісту:

"Ми до глибини душі вражені актом вандалізму і святотатства, який вчинено над пам'ятним хрестом, посвяченим вірними УГКЦ на місці фундаментів Йоанно-Предтеченського храму.

Цей храм від початку 1700 до 1796 року належав до комплексу греко-католицької (уніатської) семінарії і навіть був кафедральним собором у той час. Вірні УГКЦ встановили хрест на цьому місці як свідчення приналежності цього храму Українській Греко-Католицькій Церкві.

Представники Московського Патріархату, засліплені своїм шовінізмом і втративши всяке християнське благорозуміння, вчинили цей акт зневаги святих хрестів у хрестопоклонний тиждень, коли увесь християнський схід, почитаючи, припадає до стіп Хреста.

Ми приймаємо це не тільки як зневагу Христа, але і як зневагу усього українського християнства, проти якого ведеться шалена боротьба в храмах УПЦ МП, в їх друкованих органах тощо. Ми усі є свідками, як українське християнство дискримінується і викидається не тільки з Кам'янця-Подільського, але й з України при мовчазному потуранні, чи навіть більше - сприянні української влади.

Ми звертаємось до Вас із проханням дати відповідні вказівки правоохоронним органам розслідувати цей акт вандалізму, ми просимо зняти з реєстрації громаду УПЦ МП, що незаконно зареєстрована за адресою: м.Кам'янець-Подільський, вул.Йоанно-Предтеченська, 1, признати УГКЦ за правдивого історичного власника цього храму, посприяти поверненню освяченого пам'ятного хреста на місце його попереднього встановлення. В противному разі ми змушені будемо звернутись до вищих інстанцій у Києві та вдатися до інших мирних, але активних дій".

З'ясовується, що обурення греко-католицької громади не таке вже й безпідставне. Іоанно-Предтеченська громада зареєструвалась безпосередньо за адресою руїн храму, не погодивши цього ні з міськвиконкомом, ні з дирекцією заповідника, притому, що храм належить до комплексу пам'ятки архітектури колишньої духовної семінарії (тепер картинна галерея). Фактично, громада не отримала цього храму офіційно, а сама поставила громадськість перед фактом, що їй цей храм належить (бо то їхня юридична адреса) і почала добиватися дозволу на його відбудову. Сесія міськради це звернення відхилила: "...враховуючи те, що в даний час в стадії незавершеного будівництва знаходяться п'ять церков цього патріархату, а два інших об'єкти потребують капітального ремонту, сесія вважає, що недоцільно на даний момент виділення ще однієї земельної ділянки для будівництва, тим більше, що поряд знаходиться діюча експозиція. Неможливо це місце на 3-4 роки перетворити на будівельний майданчик".

Більше того, беручи до уваги вищевказане та з метою уникнення міжконфесійного конфлікту, дирекція НІАЗу вважає за необхідне змінити реєстрацію громади св. Іоанна Предтечі за іншою адресою та переглянути питання визначення історичного власника цієї пам'ятки архітектури, з приводу чого було надіслане звернення до голови облдержадміністрації.

Ймовірно, можновладцям вдасться прийняти справедливе рішення щодо цієї проблеми. Та прикро, у кожному разі залишиться незадоволена сторона. А ще гірше те, що подібна ситуація виникає в Церкві - яка сама мала би бути взірцем справедливості та єднання.

З історичної довідки. Іоанно-Предтеченська церква - одна із найдавніших у Кам'янці. Вперше про неї згадується у записках московського паломника Трифона Коробейникова 1593 р., а коли саме її збудовано - невідомо.

Під час турецької навали Предтеченська церква була перетворена на мечеть великого візира, а після звільнення Кам'янця від турків - першою передана уніатам (греко-католикам). Саме тоді, в другій половині XVIII ст., на фронтовій частині церковного погосту був побудований двоповерховий для уніатської капітули та семінарії.

З 1781 р. Іоанно-Предтеченська церква стала кафедральною, а 1795 р. передана православним і залишалась Кафедральним собором до 1878 р., коли був освячений новий Казанський собор. У 30-х p.p. XX ст. церкву було зруйновано, до сьогодні зберігся лише її відновлений згодом фундамент.Читайте ще про Іоанно-Предтеченську церкву