To the main menu | to the history page | to the articles list

Споруда XVI століття

Польська брама (ворота)Гостей Кам'янця-Подільського приваблюють оборонні споруди середньовічного міста, колишні головні в'їзди з півдня і півночі - Руська та Польська брами (ворота). Розглянемо одну з цих фортифікаційних споруд - Польську, яка зображена на знімку. Збудована вона у північно-західній частині міста у 1548-1561 роках.

Споруджували укріплення подільські майстри на кошти простого люду. Це була оборонно-гідротехнічна система, утворена з п'яти башт і мурів, і перетинала весь каньйон річки від одного берега до другого довжиною до 180 метрів.

Три башти - Прибережна, Наскельна і Надбрамна знаходилися на правому березі Смотрича, дві - Настінна і Лівобережна - на лівому. У мурах, які перетинали річку, були отвори зі шлюзами. На випадок ворожого нападу останні опускалися, вода підіймалася, затоплюючи весь каньйон перед брамою.

Поступово місто втрачало своє військове значення. Під час повеней руйнувалися укріплення Польської брами. Особливої руйнації вона зазнала у минулому столітті, коли прокладали дорогу зі Старого міста на Польські фільварки. В 60-х роках в уцілілих баштах були розміщені кузні. Тому-то попередня назва забувалася, і башти одержали нову назву - Ковальські. У 1960-1961 роках дослідженнями Польської брами зайнялася київський архітектор Є.М. Пламеницька. За її проектом були проведені консерваційно-реставраційні pоботи.

Вивчення та реставрація цінної пам'ятки XVI століття буде продовжене.

Козлова Н.
Перші Споруда XVI століття // Радянське Поділля, 1984. - 17 лютого.