To the main menu | to the history page | to the articles list

Поштовий спуск і Руський ринок

Назву свою Поштовий спуск одержав від колишнього будинку пошти і телеграфу, що містився на вул. Косіора, 5 (тепер тут житловий будинок). Біля нього спуск круто опускається в східному напрямі, а потім повертає на північ до Руського ринку, йдучи паралельно з вулицею Косіора, на схід від неї, закінчуючись на площі Руського ринку.

Будинок пошти і телеграфу, що побудований у 1850 році в змішаному стилі ампір і пізнього російського класицизму переходить з двоповерхового в чотирьохповерховий, вдало використовуючи рельєф місцевості. В цьому будинку знаходились також квартири поштових службовців, які чергували на телеграфі. До цього пошта містилась на вулиці Кірова, 5 в двоповерховому будинку проти аптеки Хомського. Тому і вулиця Кірова до Жовтневої революції називалась Поштовою (тепер в цьому будинку продовольчий магазин коопторгу).

У зв'язку з появою телеграфу, в нашому місті як губернському центрі, будинок старої пошти не задовольняв потреби зв'язківців. Це змусило в середині XIX сторіччя розпочати будівництво нового приміщення пошти і телеграфу. На Поштовому спуску, 2 до Жовтневої революції знаходилась державна скарбниця (тепер тут житловий будинок).

Далі, проходячи з тильної сторони культосвітнього училища, Поштовий спуск пересікає Михайлівський провулок і підходить до швейного підприємства УТОГу (яке побудовано недавно), виходить на площу Руський ринок. Розміри площі пізніше стали значно менші.

До XVII століття Руський ринок доходив до будинку об'єднаного Російського банку (тепер культосвітнє училище). Посередині ринку була Руська ратуша. Руський магістрат у 1491 році одержав від польського короля Казиміра Третього привілей на вибори старости (війта) для своєї общини. Печатка Руського магістрату зображала святого Михайла з написом навкруги: "Права Руського Каменца-Подольского".

Перед турецьким загарбанням міста тут знаходилась церква святого Михайла Архангела і тому печатка Руського магістрату зображує теж цього святого. Церква була розібрана під час турецького панування в місті.

Слід відзначити, що на протязі всієї східної частини спуск підмурований досить високими мурами, які спираються на скельний фундамент. Рештки цих оборонних мурів помітні на площі Руського ринку на її північній стороні біля башти Баторія (Кушнірської). Ось така цікава історія цього невеликого спуску.

Терлецький А.
Поштовий спуск і Руський ринок // Прапор Жовтня, 1984. - 6 жовтня.