To the main menu | to the history page | to the articles list

Імені Кірова, Косіора...

Якшо бульвар Східний наймалолюдніша вулиця Стapoгo міста, то вулиці Кірова та Косіора - велелюдні. По них спішать працівники промислових підприємств і установ, студенти та учні.

На вулиці Кірова розташована найбільша кількість торговельних і побутових точок, райунівермаг.

До Великої Жовтневої революції вулиці Кірова і Косіора мали то загальну назву, то в різний час називались по-різному. Так вони носили імена: Зарванська, Поштова, Братська, Троїцька. За часів Радянської влади ця вулиця була перейменована. Північна частина її стала називатись вулицею Леніна, південна - вулицею Кірова (до цього Старопоштова і Поштова). Після того, як у Новому місті з'явився проспект Леніна, вулиця Леніна стала вулицею Косіора.

У Старому місті спочатку пошта була на нинішній вул. Кірова, 26, а з 1850 року - вже в великому триповерховому будинку на вулиці, що зараз носить ім'я Косіора, у будинку 9.

Біля Вітряної брами з ХІІ століття існував також міський ринок, який з XV століття став називатись Руським ринком, а зліва з 1805 року містився дерев'яний театр, який згорів, і в 1856 році був відбудований місцевим театралом Яном Пекарським і проіснував до 1918 року. В театрі грали багато видатних артистів: Савіна, Карпенко-Карий та інші.

На розі вулиць Косіора та Михайлівського провулку стоїть архітектурно оздоблений двоповерховий будинок колишнього банку, який був тут до переходу в новий будинок. У роки громадянської війни в цьому приміщенні знаходився повітовий ревком, тепер - культосвітнє училище. По вул. Кірова. 2 одноповерхові будинки, де зараз розташовані побутові установи і майстерні, колись належали Троїцькому монастирю. Троїцький монастир був закладений в ХІІІ - XVI ст. при Троїцькій церкві, яка стояла на горбі (проти теперішньої автобусної зупинки). Тут було засновано з XVI століття братство, яке боролося проти іноземних загарбників та церковної унії, поширюючи твори письменників полемістів Герасима Смотрицького, Дем'яна Наливайка, Ісайї Кам'янчанина.

По вулиці Кірова, й будинку, де розташовано магазин для мисливців і рибалок, до революції було фотоательє Кодеша. В перші роки Радянської влади була фотографія, яка називалась "Фотопраця", тут довгий час працювали такі видатні фотографи і фотомайстри як Рейтер, Демченко, які створили фотоальбоми дореволюційного міста.

В будинку № 6 по вулиці Кірова до революції був "Гранд-готель". З грудня 1917 року по березень 1918 тут розміщувались підрозділи 74-го Ставропольського революційного полку 12 корпусу. Навпроти "Гранд-готелю" з середини XVIII ст. і до 1850 року знаходилась міжнародна пошта.

Будинок по вулиці Кірова, 7 належав магнату Чарторийському. Побудований палац Чарторийського десь у першій половині XVI ст. Тепер тут знаходиться клуб УТОГу.

Колишня аптека Хомського, що знаходиться на розі вул. Кірова і провулку Шолом Алейхема, є найстарішим медичним закладом міста і області, що нараховує вже більше 150 років. За аптекою тепер реставрується триповерховий будинок з галереєю, де жив зубний лікар Міранськнй, внук якого Павло Месіс (народився в Кам'янці-Подільському) став видатним математиком. На першому поверсі цього будинку була книгарня А.М. Бавєльмана, який подавав допомогу в транспортуванні "Искры" та нелегальної літератури в Росію.

Терлецький А.
Імені Кірова, Косіора ... // Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1981. - 26 вересня.