To the main menu | to the history page | to the articles list

НА НЬОМУ РЕВОЛЮЦІЇ ПЕЧАТЬ

Про архітектурні пам'ятки Кам'янця-Подільського говорять, що це "Літопис", застиглий у камені", а кожна пам'ятка - сторінка історії.
Ці слова стосуються не лише відомих пам'ятників міста, але і його рядової забудови.

Сьогоднішнім виступом про історію будинку колишньої духовної консисторії газета розпочинає нову рубрику: "Біографія будинку", матеріали якої познайомлять читачів з історіею та архітектурою найбільш визначних пам'яток цивільної та житлової забудови міста.
У південно-західній частинi Радянської площі знаходиться двоповерховий будинок номер 4. Перше, що привертає нашу увагу - це меморіальна дошка, вмонтована в стіну головного фасаду. Читаємо напис: "В цьому будинку в березні-червні 1917 р. знаходився виконком міської Ради робітничих і солдатських депутатів".

Історія цього будинку досить цікава. У XVIII ст. ділянка землі, на якій тепер знаходиться будинок, належала графу Федору Потоцькому. Він подарував цю ділянку з кам'яною спорудою так званому Приказу Громадської опіки.

Кам'яна споруда з часом зовсім розвалилась і в 1807 р. Приказ продав ділянку із залишками стін і двома кам'яними погребами міському архітектору Антонію Тіренбергу, який зніс руїни і за два роки побудував кам'яний житловий будинок. Після смерті А. Тіренберга будинок належав його вдові Шарлотті Тіренберг.

На той час знадобилося приміщення для Подільської духовної консисторії, що містилася в тісному цегляному будинку при
Іоанно-Предтеченській церкві. І в 1834 р. консисторія придбала будинок у Ш. Тіренберг. Архітектор Симеон Учта склав плани внутрішньої перебудови головного будинку та флігеля. Після закінчення робіт в головному будинку розмістились відділи консисторії, a у флігелі - її архів.

Після лютневої буржуазно-демократичної революції в Кам'янці-Подільському 1917 р, було створено першу Раду робітничих депутатів, яка згодом об'єднались iз Радою солдатських депутатів. Рада містилася спочатку в приміщенні колишнього буфету на Старому бульварі, а влітку 1917 р. переїхала в будинок колишньої духовної консисторії. Рада робітничих і солдатських депутатів та місцева партійна організація проводили велику роботу серед трудяших міста і солдатів гарнізону і випускали листівки проти імперіалістичної війни, в кінці серпня організували відсіч контрреволюційним заколотникам - прихильникам генерала Корнілова.

26 жовтня (за ст.ст.) радіотелеграф приніс радісну звістку про повалення влади Керенського та встановлення Диктатури пролетаріату. З ініціативи членів більшовицької фракції міської Ради і корпусного комітету РСДРП (б) 1 листопада 1917 р. було скликано засідання Ради, яка прийняла постанову про підтримку першого Радянського уряду на чолі з В.І. Леніним і про оголошення Радянської влади в місті.

V 1919 р. в будинку містився міським o комітет комсомолу, в 1925 р. - окружна міліція, а згодом - інші державні установи. Після Великої Вітчизняної війни тут знаходилась ветеринарна та агрономічна школа. Тепер цей будинок орендує радгосп-технікум, який розмістив у ньому гуртожиток школи підвищення кваліфікації.

Г. ОСЕТРОВА,
старший науковий. працівник Кам'янець-Подільського історико-архітектурного заповідника
Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1982. - 31 липня.