To the main menu | to the history page | to the articles list

Перейти у головне меню

КАЗАРМИ ФОРТЕЦІ

У південній частині старого міста розташована велика чотириповерхова споруда. Це казарми фортеці або Віттові казарми, як їх раніше називали.

Казарми збудовані у середині XVIII ст., коли польські власті робили останню спробу повернути колишню могутність Кам'янцю - свого форпосту на південному сході. Після турецького панування, цієї сумної сторінки в історії краю, місто почало відроджуватись. Відбудовуються житлові будинки, зводяться громадські і культові споруди. В цей час приділяється велика увага і оборонним спорудам. З'являються порохові склади, міська брама, великі багатоповерхові офіцерські та солдатські казарми, реконструюється Руська брама.

Казарми були побудовані недалеко від Руської брами, разом з якою вони утворили оборонний вузол на південному кордоні Старого міста. Будівництво тривало з 1760 р. до 1780 р. Проводилось воно за проектом та під керівництвом Яна Вітта, коменданта кам'янецької фортеці.

Коли на початку XIX ст. Кам'янець-Подільська фортеця втратила своє значення оборонної споруди, відпала необхідність у великих казармах. До 1816 р. тут знаходився міський військовий гарнізон, потім казарми були ліквідовані, а ще через деякий час у будинку розмістився військовий госпіталь. Коли казарми пристосовувались під госпіталь, на центральній частині їх головного фасаду були зроблені чотири прибудови.

У Кам'янець-Подільському військовому госпіталі деякий час працював військовим лікарем відомий російський вчений, діалектолог, письменник, автор "Тлумачного словника живої великоруської мови" Володимир Іванович Даль.
У 1918-1919 р.р. на території госпіталю проводила роботу підпільна більшовицька організація. Тут у петлюрівській військовій частині діяли Губашов, Фіщенко, брати Охотнікови.

Після революції споруда перейшла у відання відділу Міського комунального господарства і використовувалась в різних цілях. Під час Великої Вітчизняної війни казарми були частково зруйновані. Після війни в них розмістилась тютюнова фабрика.

Казарми фортеці занесені до списку пам'ятників, що знаходяться під охороною держави. За проектом впорядкування Старого міста передбачається винести тютюнову фабрику за межі міста. Цінний архітектурний пам'ятник буде пристосований для культурно-освітніх цілей.

Малюнок художника Д. Брика. Казарми фортеці з боку вулиці Комсомольської.

Малюнок художника Д. Брика. Казарми фортеці з боку вулиці Комсомольської.

Г. ОСЕТРОВА,
старший науковий працівник історико-архітектурного заповідника.
"Прапор Жовтня", 17 серпня 1985 р.