To the main menu | to the history page | to the articles list

Цінна пам'ятка

У південній частині Старого міста височить могутня чотириповерхова кам'яна споруда - казарми фортеці. Вони були побудовані в 1760-1780 роках для розміщення військового гарнізону. Будівництво велося під керівництвом коменданта фортеці, відомого військового інженера та архітектора Яна де Вітте.

Тут уже в першій половині XVI століття існували міцні укріплення: Руська брама, збудована в 1527 році, що перетинала каньйон річки Смотрич у найбільш приступному для ворога місці, та міські мури, які тягнулися вище Руської брами.

У першій третині XVIII століття південні міські стіни були перебудовані та продовжені на схід під керівництвом Арчибальда Гловера, відомого в ті часи англійського військового інженера. Це були кам'яні фортечні мури з гарматними амбразурами та рушничними бійницями. Вони тягнуться вздовж вулиці Утьосистої, в кінці якої знаходиться батарея святого Андрія. Ця батарея, фортечні мури Гловера та Руська брама в долині Смотрича утворювали міцний оборонний вузол.

Його міць зросла в зв'язку із спорудженням у другій половині XVIII століття поряд з батареєю святого Андрія Віттових казарм. Вглиб південної частини міста, на північ від казарм, знаходились батареї святого Алоїзія та святого Миколи, що прикривали місто з півдня.
У 1793 році, в результаті другого поділу Польщі, Поділля було возз'єднане з Україною в складі Російської держави. У квітні цього ж року ключі від фортеці передали російським військам. З цього часу відпала необхідність у таких великих солдатських та офіцерських казармах, якими були казарми Вітте. До 1816 року тут знаходився міський військовий гарнізон, а через деякий час, після ремонту, розмістився військовий госпіталь.

З історією військового госпіталю пов'язане ім'я відомого російського вченого, письменника, автора "Тлумачного словника живої великоруської мови" В.І. Даля. В 30-ті роки XIX століття він працював тут військовим лікарем. Подільські враження відобразились у творчості письменника. Перебуваючи в Кам'янці, він написав історичну повість "Подолянка".

У роки першої світової війни в Кам'янці знаходився штаб Південно-Західного фронту, тилові військові установи. Під час Великої Вітчизняної казарми були частково зруйновані.

Казарми фортеці - це цінна пам'ятка архітектури, що має 200-річну історію. Вони занесені до списку пам'ятників архітектури і знаходяться під охороною держави.

Осетрова Г.
Цінна пам'ятка // Прапор Жовтня, 1986. - 16 жовтня.