To the main menu | to the history page | to the articles list

Долина

Глибока долина, що оточує Старе місто на острові в Кам'янці-Подільському, існує близько одного мільйона років. В давнину вона була однією з головних перешкод для ворога, який намагався захопити місто. Високі, стрімкі скелі лівого берега Смотрича не давали змоги ворогові спуститись з круч в долину річки й атакувати місто з тилу. Правий берег Смотрича також був високий і стрімкий.

На острові (в Старому місті) в давнину не було води, тому городяни брали її в долині з багатьох колодязів, а худобу напували з річки. Для цього вони провели з острова в долину сім доріг і стежок. Всі дороги, що вели в долину, захищались мурами та баштами. До цієї групи укріплень належать укріплення Вітряної брами, Гончарська та Різницька башти, укріплення навколо військових казарм (тепер приміщення тютюнової фабрики), укріплення сходів Фаренгольца.

Ворог міг проникнути в Старе місто, просуваючись до нього долинами з боку Татариського поля та Зіньковець. А щоб цього не сталось, ще в XII столітті було перегороджено долину річки біля міста кам'яними стінами, які мали брами для виїзду.

Основні укріплення Польської брами царський уряд висадив у повітря в 30-х роках XIX ст., коли виникла загроза, шо місто захоплять польські повстанці, в укріплення Руської брами, що стояли на ділянці річки, згодом забрала вода.

У межах міста по всьому лівому березі Смотрича під скелями зустрічаємо багато невеличких укріплень-захабів, в яких під час оборони сиділи воїни, які мали завдання знищити ворога, що проник в долину. Тут же під скелями збереглось декілька скельних печер. Річка Смотрич ще у XVIII ст. була судноплавною. На картах міста і того часу показані галери, які пливуть по річці біля Руських воріт.

Експедиція Гіпросільелектрика(?) в травні 1956 року бурила на річці свердловини, виявила біля сучасної греблі кам'яні пристосування для причалювання галер (кнехти). Відомий радянський вчений-палеонтолог академік І.Г. Підоплічко, обслідуючи шурф на березі річки, виявив тут багато кісток різних тварин.

Треба вважати, що в алювіальних відкладеннях річки Смотрич зберігається значна кількість архітектурних деталей, знарядь праці та залишків тваринного світу минулих віків.

У долині річки в давнину селилась найбідніша частина міського населення. Після великих пожеж на початку XVII ст. польський король Сігізмунд III у 1618 році наказав виселяти з міста в долину річки всіх тих, які були не спроможні будувати кам'яниці.

На початку XVI ст. руська громада заснувала біля Руських воріт свій ринок, який проіснував до XX ст. В долині річки в давні часи було декілька дерев'яних церквів, які з часом зруйнувалися.

По схилах лівого берега Смотрича в районі теперішніх вулиць Пушкінська, Ленінградська та вулиці Шевченка ще у XVII ст. збігало з круч 16 струмків. З них залишилось тільки 4, а останні висохли.

Біля джерел води завжди були поселення людей. Найбільше з них виявлено біля Гунських криниць - тепер район школи № 8, готелю "Україна". Тут спочатку було поселення трипільської культури (III тис. до н. е.); біля водоспаду була трипільська майстерня кременевої зброї та знарядь праці.

В II-IV ст. н. е. на цих же місцях було поселення людини черняхівської культури.

В VI-VIII ст. тут жили слов'янські племена, В долині Смотрича біля Старого міста збереглось декілька історико-архітектурних пам'яток. Поблизу водоспаду під скелями є дві великих печери. Третя печера - "Висока" - виявлена біля струмка, що біжить по схилу лівого берега проти Вітряних воріт. В цій печері потрібно провести археологічні розкопки.

С. ШКУРКО,
краєзнавець.