Вернуться в главное меню

Логотип НПП

В главное меню

На новости

НОВОСТИ - Пам'ятаєм історію краю

6 июня - день памяти погибших в Залучанской пещере

Є чимало гарних куточків на Землі, та для нас наймиліша - рідна. Хіба можна уявити щось краще за подільський пейзаж з розкішною зеленню, що наповнює вершини і долини Товтр - гірського пасма, розкішного подарунку природи. Багато мільйонів років тому в теплому Сарматському морі з живих організмів на місці коралового рифу поступово по мірі зміни обрисів вод утворились наші вапнякові "гори". З часом притоки Дністра тисячоліттями точили вапняк, розширюючи собі шлях до Дністра. Так з'явились неповторні подільські каньйони з унікальною живою природою лісостепів. Завдяки руху води утворились печери.

Печери для наших предків завжди слугували житлом, притулком, захистком від природних стихій і ворогів. На Кам'янеччині виявлено декілька печер - "Атлантида", Кармалюкова, Нігинські печери. Народна пам'ять зберегла легенди про події сивої давнини пов'язані з цими природними утвореннями.

Важким і небезпечним було існування українських селян у добу середньовіччя. Селяни ближніх сіл Нігин, Черче, Залуччя, Думанів могли в будь-який час стати жертвою татарських набігів і попасти в рабство. Ніхто не бажав стати на захист мирних хліборобів. Проте сховавшись в печері, люди могли зберегти власне життя, пересиджуючи тижнями напади ворогів. В цей час саме в печерах нерідко влаштовували ігри і навіть весілля. І ось в час такого святкування молода безпечно вийшла з печери, щоб нарвати барвінку для вінка, та була схоплена татарами. Тоді вороги дізнались про схованку і закидавши хмизом вузький прохід в печеру підпалили його…. Язики вогню згубили мучеників.

Пройшли віки та жива людська пам'ять про жертви татарських набігів. На березі Смотрича біля Нігинської печери відбулось зібрання тих, хто вирішив вшанувати пам'ять про загиблих. Учні ближніх сіл, вчителі, працівники культури, представники НПП "Подільські Товтри" прийняли участь у цьому заході. Лунали розповіді про історичну трагедію. З уст Ніли Петрівни Слободян - завідуючої Нігинським сільським історичним музеєм звучала розповідь про події сивої давнини. Тему продовжував Іваніцький Ярослав Метиславович, учитель історії Нігинського НВК, акцентуючи увагу на тому, що зараз на відміну від минулого наш народ має власну державу, яка здатна нас захистити. В цьому - велика перевага.

Григоришина Олена Василівна - бібліотекар місцевої школи розповіла про природу та етнографію рідного краю.
Увагу слухачів привернули розповіді гостей - працівників НПП "Подільські Товтри", а саме заступника директора з наукової роботи Кучинської Олександри Петрівни, молодшого наукового співробітника Рябого Миколи Миколайовича та подільського художника Данилюка Аркадія Михайловича. Думка про зв'язок людини з природою, про необхідність збереження історичної правди була всім близька.

Приємне враження склали виступи учнів шкіл Нігина, Черче, Думанова та Залуччя. В театральній формі вони донесли до слухачів правду про трагічну історію краю, про те, як треба любити свою Батьківщину. Учениця 10 класу школи села Черча Ольга Склеп'юк подала нариси про історичні події та пам'ятки села, оживила народні легенди.

Закінчилось дійство покладанням вінків до могили жертв татарських набігів. Відбувся урок виховання любові до Батьківщини у молодого покоління. Залишилось подякувати організаторам - районним відділам освіти та культури, педагогам шкіл, і особливо - Нілі Петрівні Слободян, завідуючій сільським музеєм, яка зробила все, щоб відбулась така подія. Будемо сподіватись, що таке зібрання залишить у юних душах почуття патріотизму.

младший научный сотрудник НПП "Подільські Товтри"
Николай Рябой.

  

(нажмите для увеличения)