Вернуться в главное меню | к списку статей

ПОВАЖАТИ СКАРБИ ВЧИВ...

Йосип РоллеЙосип Ролле був польським істориком, лікарем-невропатологом, автором ряду праць з історії Правобережної України. Найзначніші з них - "Подільські замки на мунтенських рубежах" та "Історичні оповідання", в яких висвітлюється історія Поділля XV-XIX століть. Він також - автор праць з історії медицини на Волині; та Поділлі.

За цими скупими словами Української Радянської Енциклопедії ховається ціле життя нашого славетного земляка, одного із 14 академіків - вихідців старовинного міста над Смотричем.

Народився Ролле в 1830 р. на хуторі Генрихівка (тепер селище Роля) Шаргородсьдсого району Вінницької області в сім'ї французького емігранта. Його дитинство проходило серед простого селянського люду, що породило в ньому повагу до свого народу і любов до рідного Подільського краю. Закінчив Київську гімназію і Київський університет.

Під час навчання захоплювався історичною літературою, збиранням матеріалів, пов'язаних з Поділлям, а під час медичної діяльності багато доклав зусиль для підвищення своїх знань, особливо з психіатрії.

З 1858 р. Ролле перебуває у дворічному закордонному відрядженні - спочатку в Німеччині, потім - у Франції. В цей час він пише докторську дисертацію "Психічні захворювання". В 1863 р. обирається членом-кореспондентом Польської академії наук у Кракові, почесним членом товариства лікарів Києва, Вільнюса, Парижа і Варшави.

У 1860 р. йому було запропоновано кафедру психіатрії медичного факультету Варшавського університету, але він віддав перевагу рідному Подільському краю. Наступного року поселяється в Кам'янці-Подільському по вул. Соборній (нині Карла Маркса, 4).

Йосип Ролле як лікар був дуже знаменитим серед народу, постійно стикаючись з хворобами, бідністю і горем, робить усе можливе для поліпшення стану охорони здоров'я людей, створює перше на південному заході Росії Подільське товариство лікарів, безкоштовну лікарню для бідних та віспощепильний інститут. Теперішнє медучилище бере свій початок із заснованих ним курсів "повивальних бабок". З його ініціативи в 1881 р. була запроваджена стипендія для найбіднішого вихованця чоловічої гімназії.

Тільки з медицини ним написано понад 20 праць, в яких вчений висвітлює її історію, гігієну, важке життя на цукрових заводах, де "собаці підприємця краще живеться, ніж робітнику". Відомий Йосип Ролле, як ми вже зазначили на початку цієї розповіді, і своїми історичними творами. "Страшний Йосиф", "Сава Чалий", "Опришок", "Іван Підкова", "На шпаковому шляху" та іншими. Ними, до речі, для написання романів користувались письменники М. Старицький, Г. Сенкевич.

Майже всі праці вченого написані польською мовою, і, мабуть, через це його називають польським істориком. Щоправда, в деяких поглядах він допускав помилки, зокрема, ідеалізував польських феодалів-магнатів. Ролле залишається прогресивним діячем, який своєю активною діяльністю прославив Подільський край і наше місто.

Помер він 21 січня 1894 р. і, на превеликий жаль, нами втрачена навіть його могила. У пам'ять про нього залишилась лише плита, вмурована в стіну Кафедрального костьолу з написом польською мовою "Син цієї землі минуле її любив, вивчав та узагальнював, а скарби її поважати вчив".

Слід би увіковічнити ім'я цієї людини, як і імена інших видатних діячів нашого міста, - встановити меморіальну дошку на будинку, де він жив, присвоїти ім'я Йосипа Ролле одній з вулиць.

Щепановський С.
Поважати скарби вчив … // Прапор Жовтня, 1988. - 11 червня.

Читайте ще про Ролле: Баженова С.Е. Юзеф Антоній Роллє: життя, діяльність, творчість