Перейти у головне меню | на зміст | на наступну частину

Мезозойська група
Крейдова система

Відклади крейдової системи відслонюються по річкових долинах та беруть участь у будові рельєфу. Їх підстелюють силурійські відклади. Перекриває крейду неоген.

Розріз крейдових відкладів починається утвореннями альбського ярусу нижньої крейди, які відслонюються на схилах долини Дністра та його приток. Вони представлені (знизу вверх) кварцево-глауконітовими пісками (місцями слабо зцементованими пісковиками) потужністю до 2 м та опоками і опаловими спонгілітами (до18 м).

У складі верхньої крейди виділяється сеноманський ярус.

Найповніший розріз цього ярусу на південно-східній окраїні Подільської плити, по долині р. Ушиці. Там відслонюються, зверху вниз: 1) світлі вохристо-жовті мергелі зі слідами губок; 2) верстви чорного кременю і сіруватих роговиків, пересипаних зеленуватобілим мергелем; 3) зелені глауконітові піски з проверстками роговиків і верствами зеленожовтого кременистого пісковика внизу. Нижні горизонти ярусу часто складені яскравозеленим глинистим піском або зеленуватосірим глауконітовим мергелем з численними окатаними конкреціями фосфоритів, галькою пісковиків, гранітів, кварцових порфірів тощо.

У басейнах рр. Смотрича і Збручу сеноман представлений виключно піскуватими відкладами. Між ріками Студеницею і Калюсом на піщано-гезовій товщі залягають глауконітово-кварцеві піски потужністю 1,5-4,0 м, які містять жовна піщаних фосфоритів і бурих залізняків.

Органічні рештки у відкладах сеноманського ярусу зустрічаються часто. На підставі палеонтологічних даних у складі сеноманського ярусу виділяються нижній, середній і верхній горизонти.