To the main menu | to the history page | to the articles list

Звучить над Смотричем орган

У прохолодній тиші під склепінням колишнього кафедрального костьолу, а нині одного з пам'ятників музею-заповідника, плавно і широко, бархатно і розкотисто, величаво і глибоко - з каскадами м'яких звуків, з переливами і хлюпотінням суголосся - звучить, наростає і перекочується через вашу душу могутня, торжествуюча, всевладна музика. І ви в полоні її, сяєте, здіймаєтеся на захмарні вершини, і дух перехоплює...

Така вже сила королів органної музики - Баха, Моцарта, Бетховена... Така вже чаруюча і багатомовна природа короля музичних інструментів - органа. Вік його настільки древній, що початкує свої коріння у глибині століть до нашої ери. За різних епох по-своєму він видозмінювався, з його клавіатур зринала різна музика. Скажімо, з X-XI століть він був атрибутом релігійного культу, а вже епоха Відродження знову повернула його до світського життя. XVI-XVIII століття ознаменовані інтенсивним поширенням органа в Європі.
Так ось король музичних інструментів оселився у Кам'янці-Подільському 1857 року. Такі органи випускала свого часу віденська фірма Карла Хессе. Цей інструмент має два мануали (ручні клавіатури) й одну педаль, 972 труби, наділений 20 регістрами.

У суворі часи воєнного лихоліття кам'янецькнй орган був зіпсований. І тільки минулого року, з ініціативи місцевих органів влади, нове життя цьому чудовому інструментові подарували естонські майстри з міста Раквере. Їм довелося поміняти третину труб, клавіші на мануалах, додати кілька регістрів, поставити електромотор.

9 листопада сповниться річниця відтоді, як під склепінням пам'ятника архітектури XV-XIX століть знову зазвучала всевладна, чаруюча музика. На цей раз за мануалами сидів професор Київської консерваторії Арсеній Миколайович Котляревський. Він грав знамениту фугу ре мінор Баха. А коли по клавішах пройшлися тонкі і чутливі пальці Ірини Калиновської, професор усміхнувся: "Молодець! Ми у ній не помилилися".

Так, це одна із трьох його вихованок-органісток прибула тоді на відкриття у древньому місті над Смотричем реставрованого органа.
- Та так і залишилася, - усміхається Ірина Миколаївна. - Сподобалося мені це місто, його люди. І, безумовно ж, привела мене сюди любов до органної музики.

Чи ж могла знати кілька років тому сімферопольська школярка Іра Калиновська, подорожуючи з матір'ю по Латвії, наскільки глибоке враження залишить у її душі відвідання Домського собору? Вона вперше почула тоді орган і вже назавжди перейнялася жагою слухати його, спілкуватися з ним.

Вступивши до Київської консерваторії, Ірина одразу навчається по двох класах - фортепіано і органа. Де бралися сили? Любов до музики - над усе. І вона нестримно вела її по сходинках пізнання, учила працювати ненаситно, рвійно, до самозабуття. Ірина Калиновська закінчила консерваторію з відзнакою, і їй запропонували залишитися в аспірантурі.

- Переміг орган, прагнення працювати над собою і дарувати людям таке багатюще мистецтво...

У її репертуарі твори Баха і Генделя, Фрескобальді і Букстехуде, Бема і Брунса, Пахельбеля, Шуберта, Мартіні... Партнерами у її виступах часто бувають співачка Лілія Євдокимова і коментатор-викладач музичної школи Діана Генель.

- Так радісно на душі, - ділиться Ірина Миколаївна, - коли відчуваєш, що твоє мистецтво потрібне людям. До нас приїздять не лише із Хмельниччини, а й з Чернівців і Івано-Франківська, Одеси і Львова, Тбілісі і Талліна. І щоб справді хвилювати людські серця, потрібно багато працювати над собою.

Минулого літа Ірина Калиновська удосконалювала майстерність у своїх колег з Донецька. У складі радянських представників брала участь у фестивалі органної музики "Празька весна".

Кам'янецький орган - єдиний такого роду в нашій країні. У Європі ж є лише сім його "родичів". Не знаємо, чи відають про це любителі музики. Але що люблять вони орган у древньому місті - це безумовно. За рік тут дано близько ста концертів, які відвідало 20 тисяч чоловік.

Чотири дні на тиждень чудовий акустичний зал музею-заповідника сповнюється незабутньої музики. Ось і сьогодні, якщо ви хочете відчути таїнство її, завітайте сюди. Щоправда, у неділю багато відвідувачів, але ж не забудьте: саме у неділю Ірина Калиновська дає по два концерти. Натхненно, самозабутньо, окрилено.

П. ОБЛОГІН.
м. Кам'янець-Подільський
Звучить над Смотричем орган // Радянське Поділля. - Хмельницький, 1983. - 21 жовтня.

Читайте ще про орган у Кам'янці