To the main menu | to the history page | to the articles list

ЗАМКОВИЙ МІСТ

Кам'янець-Подільський - одне з небагатьох міст світу, яке зберегло своє середньовічне півострівне розташування. У західній частині Старого міста через стрімку височінь каньйону ріки Смотрич перекинуто Замковий міст. Споруда цікава не тільки своєю архітектурою, але й історією. З цією пам'яткою пов'язано багато історичних подій: втеча Устима Кармалюка з фортеці, безславна смерть Юрія Хмельницького, який зрадив справу свого батька - Богдана Хмельницького.

Початок будівельної історії Замкового мосту співпадає з початком спорудження фортеці, а також необхідності в транспортній артерії, яка б з'єднала фортецю з містом. Найперший документ, у якому описується Замковий міст, датований 1494 роком, - це грамота "Про передачу новому старості замків Скали, Кам'янця, Смотрича і Летичева.

У 1593 році місто відвідав московський мандрівник Трифон Коробейніков, враження про місто залишилось у його записках, згадується там і про Замковий міст. "А на том месте, где та река сошлась, от городка к тому острову, от которого обошла, мост деревяний на каменных столбах". Цей опис дає змогу відновити первісний вигляд мосту, при будівництві якого використовувався традиційний на той час метод - міст "на жеравцях". Це означало, що на кам'яних стовпах було прокладено дерев'яний настил, який при небезпеці можна було спалити або зняти. Все це підтверджують і старовинні плани міста. До таких планів належать план міста 1633 року, оригінал якого зберігався в архіві іноземних справ у Парижі, аксонометричний план 1672 року Кіпріана Томашевича, а також план міста 1693 року.
Під час турецького загарбання міста (1672- 1699 pp.) була проведена реконструкція Замкового мосту. З обох сторін на ньому споруджено кам'яні парапети з бійницями, утворивши таким чином вузький, добре укріплений коридор. Камінь для проведення цих робіт було взято з розібраного Кармелітського монастиря. Ймовірно те, що роботи були проведені досить значні, тому що з цього часу Замковий міст у народі дістає назву Турецького, а деякі дослідники історії Поділля та історії міста помилково стверджували, що міст був побудований під час турецького володіння.

У 1766 році проводиться ще одна реконструкція мосту, в результаті якої первісне середньовічне ядро зникає під щільним облицювальним шаром. Арочні пройоми мосту було закладено каменем, що й надало споруді вигляду кам'яної суцільної стіни. Про ці роботи свідчить напис на кам'яній плиті, вмурованій з південної сторони у стіну мосту.

Протягом ХІХ століття Замковий міст декілька разів ремонтувався. Дуже часті повені не раз пошкоджували його нижню опорну частину. Так, у 1855 році проводився ремонт південної стіни мосту, в цей час і з'явились на ній контрфорси з залізними стержнями. Того ж року було розпочато роботи по прокладенню бруківки на мосту.

У 1862 році при виїзді з мосту було розібрано напівзруйновану башту (залишки так званих Замкових воріт), яка гармонійно вписувалася в архітектурний комплекс південно-західних укріплень.

У другій половині XIX століття була проведена ще одна значна реконструкція Замкового мосту: розібрано кам'яні парапети з метою розширення проїзної частини. З обох сторін на мосту, на дерев'яних консолях було прокладено дерев'яні тротуари, що й змінило давній вигляд споруди.

У кінні XIX і на початку XX століть неодноразово робили незначний ремонт мосту.

На початку Великої Вітчизняної війни, під час відступу радянських військ, міст підірвали, в результаті чого була пошкоджена верхня проїзна частина мосту. Фашистам, що окупували місто, необхідно було налагодити важливий транспортний шлях на захід. Тому в 1942 році проводиться реконструкція проїзної частини Замкового мосту.

26 березня 1944 року, під час визволення міста, за Замковий міст йшов запеклий бій. Хоробро бились танкісти 61 Свердловської і автоматники 29 Унечської бригад. Першими на міст ввірвалися воїни мотострілецької роти старшого лейтенанта М.І. Козлова. Вогнем із автоматів вони перебили охорону мосту і захопили плацдарм біля руїн міських воріт. Ворог намагався захопити міст, щоб висадити його в повітря. Ціною нелюдських зусиль саперний взвод лейтенанта Демиденкова розмінував міст.

Замковий міст - німий свідок багатьох історичних подій, шедевр будівельного мистецтва. Разом із фортецею та південними оборонними укріпленнями Замковий міст створює унікальний середньовічний ансамбль, який не мав собі рівних у всій Східній Європі.

Новіцька М.
Замковий міст. // Прапор Жовтня. - Кам.-Под., 1983. - 16 липня.