To the main menu | to the history page | to the articles list

Задля краси міста

Більше ста пам'яток архітектури складають унікальний ансамбль Старого міста. Наказом Міністерства культури СРСР № 23 від 17 січня 1986 року Кам'янець-Подільський занесено до списку міст, які мають особливе історико-культурне значення.

Серед пам'яток архітектури своєю архітектурно-художньою цінністю відзначається ансамбль монастиря домініканів, який поєднав у собі стилістичні особливості різних історичних епох. Не дивлячись на значне руйнування і втрати, серед архітектурних ансамблів Старого міста культового призначення споруди Домініканського монастиря збереглися найкраще.

Багата будівельна історія цієї пам'ятки. Виникнення Домініканського монастиря більшість авторів пов'язують з появою монахів домініканського ордену в Кам'янці в другій половині XIV ст.

Спочатку був побудований дерев'яний костьол. Після великої пожежі в місті вже в XV ст. було зведено новий кам'яний костьол. У XVIII ст. відновленням монастиря займається видатний архітектор Ян де Вітте: добудовується другий поверх служб, споруджується будинок Потоцького, зводиться кам'яна огорожа з брамою. Костьол прикрашають вежею-дзвіницею. Фронтон оздоблюють скульптурами, капітелями, карнизами.

Цінною спорудою культового призначення є також Петропавлівська церква, що по вул. К. Маркса, 9. Перші документальні згадки про неї з'являються в кінці XVI ст. Сама церква являє собою триконхову споруду. У її інтер'єрі збереглися фрагменти фресок XVI ст. Є також дзвіниця, добудована в стилі класицизму у XIX ст.

Серед пам'яток архітектури житлової забудови найкраще зберігся житловий будинок по вул. Свердлова, 2а. Найбільш ранні згадки про нього відносяться до XVII ст.

У XVIII ст. будинок був реконструйований. Тоді ж, надбудували другий поверх, на терасах садиби розпланували сад. Невдовзі у будинку поселився комендант фортеці. До сьогодні в інтер'єрі приміщення збереглися два різних білокам'яних портали, декоровані орнаментом рослинного і міфологічного характеру. Стеля приміщень орнаментована ліпниною в стилі бароко.
Споруда являє собою архітектурну і містобудівельну цінність.

Зараз на вказаних пам'ятках архітектури ведуться ремонтно-реставраційні роботи. Згідно проектно-кошторисної документації тільки на ансамблі монастиря Домініканів буде затрачено 1,8 мільйона карбованців. Після реставрації в цьому комплексі планується розмістити музей етнографії Поділля. На реставрацію пам'ятки, яка розпочалася ще в 1986 році, вже затрачено близько 200 тисяч карбованців.
У цьому році будуть закінчені реставраційні роботи в Петропавлівській церкві і житловому будинку по вул. Свердлова, 2а. Для цього реставраторам необхідно виконати великий обсяг земляних робіт. Адже внутрішній двір, підвали Домініканського костьолу завалені будівельним сміттям, ґрунтом. Використати техніку тут неможливо.

Таке ж становище склалось і на інших двох вищезгаданих пам'ятниках архітектури. Тому 16 та 23 квітня на вказаних об'єктах працювали активісти Товариства охорони пам'яток, трудові колективи, студенти історичного факультету педагогічного інституту імені В.П. Затонського, учні індустріального, будівельного технікумів, і СПТУ №6, СШ №№15, 1, 9 та інші. Вони виконали значний обсяг робіт і довели, що громадськість міста, зокрема молодь, може прискорити хід реставраційних робіт, не тільки на словах, а й ділом довести свою любов ло Старого міста.

Враховуючи прагнення ентузіастів відновити пам'ятники архітектури, правління міської організації Товариства охорони пам'яток, дирекції заповідника та науково-реставраційної майстерні і далі запрошують громадськість міста, студентів та школярів надавати допомогу реставраторам. Тож чекаємо всіх охоронців пам'яток на вказаних об'єктах щодня з 18 до 20 години, а також щосуботи з 9 до 16 години.

Новикова Г.
Задля краси міста // Прапор Жовтня, 1988 - 18 травня.