To the main menu | to the history page | to the articles list

ВУЛИЦЯ ВИЗВОЛИТЕЛІВ

Ця вулиця з особливою долею. На честь визволителів міста від фашистського нашестя вона названа Уральською (читайте ще).

Вулиця Уральська, що з'єднує лісопарк і проспект імені Леніна, виникла, як і багато інших вулиць нового міста, в другій половині минулого століття. В той час вона називалась Резервуарною. Назва ця була зумовлена місцезнаходженням поблизу резервуарів джерельної води.

Проте вулицям нерідко властиво "реагувати" на зміни, які відбуваються в житті країни. Так, природно, і сталося в листопаді 1920 року після остаточного встановлення в нашому місті Радянської влади. Список назв вулиць міста поповнився тоді іменами радянських полководців - героїв громадянської війни.

І ось уже 40 років минає з того часу, як колишня Резервуарна названа Уральською. "Як швидко біжить час!" - говоримо ми інколи. Але така вже його властивість. І тільки пам'ять, вдячна людська пам'ять спроможна зупинити ту мить, години, місяці, роки, щоб перетворити їх у вічність. Так, 40 років минає з тієї пори, коли 25 березня о 5 годині вечора розпочався бій за визволення Кам'янця-Подільського від німецько-фашистських загарбників. У штурмі, як відомо, взяли участь підрозділи 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу під командуванням генерал-майора Є.О. Белова.

Уральський добровольчий танковий корпус сформувався взимку 1943 року з ініціативи трудящих Свердловської, Челябінської та Пермської областей, схваленої Центральним Комітетом партії. У боях за оволодіння містом Орел корпусу було присвоєно найменування "гвардійський".

Свято бережуть пам'ять про героїв-визволителів вдячні кам'янчани. На будинку готелю "Червоне Поділля" вмонтовано меморіальну дошку з текстом: "Вул. Уральська найменована на честь воїнів 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу І Українського фронту, визволителів міста Кам'янця-Подільського 25- 31 березня 1944 року".

Сквер Молодіжний, що прилягає до вул. Уральської, перейменовано на сквер Танкістів, у центрі його - пам'ятник радянським танкістам - визволителям міста. На п'єдесталі з тесаного каменю встановлено танк - один з легендарних Т-34, який пройшов з боями по наших вулицях і закінчив свій переможний шлях у Берліні. Поруч - могила Невідомого Солдата. На ній у рік 30-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною був запалений Вічний вогонь Слави.

Папевська С.
Вулиця Визволителів // Прапор Жовтня, 1984. - 25 березня.

Читайте ще про події Великої Вітчизняної війни: тут, тут, тут, тут і тут.