To the main menu | to the history page | to the articles list

Вулиця Карла Маркса, 4

К. Паустовськнй писав, що якби відновити історію якогось старовинного будинку, прослідкувати життя всіх його мешканців, описати події, що відбувались в цьому будинку, то вийшов би значний соціальний роман. Ці слова можна цілком віднести до багатьох будинків Старого міста. Люди, які жили в них, нерідко брали участъ у громадському і культурному житті Кам'янця, тому згадки і відомості про них дійшли до нашого часу.

Ось невеликий двоповерховий будинок № 4 по вулиці К. Маркса (колишній Татарській, Кармелітській, Соборній). Архітектура його досить проста, не впадає у вічі. Привертає увагу вимощений кам'яними плитами тунельний проїзд у двір, залишки старовинних дубових воріт.

Цей будинок існував вже в кінці XVIII століття. На початку нового віку він був значно розширений, хоча і залишався на той час одноповерховим.

У 1827 році будинок придбав доктор медицини Франц Дімер - досить відома людина в Кам'янці. В 1818-1822 роках Ф.Дімер очолював масонську "ложу Озіріса під полум'яною зіркою". До складу ложі входили лікарі, вчителі, чимало офіцерів місцевого гарнізону. Хоч, звичайно, "ложа Озіріса" не могла розгорнути якусь широку діяльність, її засідання були приводом для зустрічей однодумців, їх цікавили в основному, етичні питання, вони прагнули самопізнання, самовдосконалення, сприяли поширенню освіти. Оскільки на початку XIX століття в Росії з метою конспірації і маскування масонські ложі використовувались членами таємних товариств, майбутніми декабристами, в 1822 р. царський уряд заборонив їх.

У 1875-1899 роках у будинку мешкала родина відомого на Поділлі лікаря та історика Й. Ролле, Цілий день тягнулись сюди хворі з міста та околиць. Його вважали найкращим лікарем Кам'янця. А ввечері в будинку збиралось товариство, яке відчувало потяг до особи Ролле - історика. На той час він вже був відомий своїми "Історичними оповіданнями".

За свідченням сучасників, Ролле був людиною високої культури, чудовим оповідачем. Історію Поділля він вивчав глибоко і знав досконало, зібрав колекцію предметів старовини, його творами користувався письменник Г. Ceнкевич коли писав свою відому трилогію, в якій деякі події відбуваються на подільській землі. І в наш час цінним посібником з історії краю є такі твори Ролле, як "Фортеці подільські на кордонах молдавських", "Розмови про минуле" ("Устим Кармалюк") та інші. Працюючи лікарем, Ролле багато робив для покращання стану охорони здоров'я, брав участь у будівництві амбулаторії для безплатного лікування хворих, у влаштуванні пункту прищеплювання проти віспи.

У 1899 р. вдова історика Ідалія Ролле продала будинок. Новий власник надбудував другий поверх. З того часу він майже не перебудовувався і в такому вигляді зберігся до теперішнього часу.

Нині будинок № 4 занесено до списку пам'яток архітектури. В майбутньому планується здійсняти реставрацію фасадів, внутрішнє перепланування та забезпечення пам'ятки комунальними послугами.

Осертова Г.
Вулиця Карла Маркса, 4 \\ Прапор Жовтня. - Кам-Под., 1983. - 20 серпня.