To the main menu | to the history page | to the articles list

Вулиця Карла Маркса, 12

Двоповерховий будинок № 12 по вул. К. Маркса (колишня Татарська, Соборна) побудований у XIX столітті. Він відноситься до рядової житлової забудови Старого міста.

У другій половині XIX століття до нього був прибудований фотографічний павільйон, що належав відомому фотографу і краєзнавцю Михайлу Йосиповичу Грейму. М. Грейм і його велика сім'я мешкали на першому поверсі будинку.

Михайло Грейм оселився в місті в 1852 р. Працював старшим складачем у губернській друкарні, а в 1857-1872 рр. був директором друкарні. Потім він залишив службу і відкрив власну фотодрукарню, першу в місті, яка й розміщувалась у буднику № 12 з 1872 р. по 1911 р.

М. Грейм збирав етнографічні матеріали, досліджував скарби, фотографував народні костюми подолян, збирав предмети старовини, брав участь у роботі багатьох громадських організацій, був найкращим нумізматом Поділля, М. Грейм І його фотодрукарня відіграли значну роль у популяризації унікальних історичних та архітектурних пам'ятників Кам'янця-Подільського.

В будинку № 12 виріс син М. Грейма - молодий художник Ян Грейм (1860-1886 pp.). Ян Грейм став учнем Академії. В 1879 р. він здобув успіх - одержав срібну медаль за серію малюнків, присвячених рідному Кам'янцю. 1883 р. молодий художник провів у Мюнхені, де вчився в Академії мистецтв. Його роботи мали значний успіх на мюнхенській виставці.

Повернувшись до Петербурга, художник з новими силами взявся за роботу, одержав малу золоту медаль за конкурсну картину "Дедал і Ікар" (фотокопія цієї картини зберігається в фондах історичного музею). Клімат Петербурга виявився шкідливим для художника, він захворів туберкульозом і змушений був повернутися до рідного міста, де помер у 1888 році.

Ян Грейм прожив недовге життя, але після нього залишилось багато творів; картини, чимало портретів, акварелі, малюнки олівцем. Після його смерті Михайло Грейм влаштував в своєму будинку галерею робіт сина. В 1911 році помер і Михайло Грейм. Будинок, перейшовши до нових власників, дещо змінив свій вигляд. Його історія тісно пов'язана з талановитою сім'єю Греймів, що залишила свій слід у культурному житті Кам'янця другої половини XIX ст.

Осетрова Г.
Вулиця Карла Маркса, 12 // Прапор Жовтня, 1986. - 28 грудня.