To the main menu | to the history page | to the articles list

Микола ПЕТРОВ, Андрій ЗАДОРОЖНЮК

Вежа на Броді - вічний вартовий

Протягом останнього літнього сезону 1996 року археологічна експедиція Кам'янець-Подільського педінституту проводила дослідження Вежі на Броді у Кам'янці. Спонсором і замовником робіт виступив Кам'янець-Подільський історико-архітектурний- заповідник (директор Василь ФЕНЦУР).
Основна мета досліджень полягала в тому, щоб віднайти підходи та під'їзди до вежі, провести в майбутньому на цій основі реставраційні роботи і включити об'єкт до туристичних об'єктів міста. Аналіз писемних і графічних джерел XVI - XVIII ст. засвідчує, що вежа в ті часи контролювала переїзд через р. Смотрич з лівого на правий берег з боку Польських фільварків. Вона входила у систему оборонних укріплень Польської брами.
Опис Кам'янця 1700 року стверджує, що від замкового мосту до вежі тягнулася кам'яна стіна. Сама вежа розміщена на стрімкій скелі, що досягає висоти 10-15 м. над рівнем річки. Для того, щоб належно здійснювати контроль за переїздом, у вежі знаходилася охорона, гармати. Логіка підказує, що повинен був функціювати і доступ до вежі. Однак, врахувавши стрімкі схили місцевості, де знаходилася вежа, такий доступ був обмежений.
Щоб виявити доступи до вежі, було закладено два розкопи на крутих схилах правого берега Смотрича. Один, із східного боку, - на відстані 20 м від вежі, і другий, з південно-східного боку, - над самою скелею. Розбиваючи перший розкоп (10 х 6), ми сподівалися натрапити на залишки дороги, що вела до вежі з боку замкового мосту. Та замість дороги експедиція віднайшла залишки ремісничого об'єкту XVII ст. Навколо нього і в межах розколу виявлено десятки сотень керамічного матеріалу (розбиті горшки, кришки до них, окремі фрагменти мисок, люльки для паління тощо) та монети другої половини XVII ст., які добре датують об'єкт.
Цікаві матеріали дав і другий розкоп (8x6). Окрім виробів з кераміки та монет, в ньому знайдено залишки кам'яних стін, що укріплювали підступи до вежі з південно-східного боку.

Вважаємо, що в наступні сезони археологічні дослідження вежі слід продовжити. Цікаві залишки системи кам'яних укріплень міста XVIII ст. віднайдено експедицією у цьому сезоні і на Східному Бульварі. Загалом, щоб вести мову про місто Кам'янець як європейський центр туризму, його слід вивчити науковцям, на цій основі реставрувати, а пізніше й рекламувати.

Микола ПЕТРОВ, кандидат історичних наук, керівник експедиції.
Андрій ЗАДОРОЖНЮК, старший науковий співробітник
Кам'янець-Подільського державного історико-архітектурного заповідника
"Студентський меридіан", №1387, 6.10.1996 р., с.2.