To the main menu | to the history page | to the articles list

Анатолій ГАРМАТЮК,
член Національної Спілки письменників України,
лауреат літературної премії ім. Микити Годованця.
"Кам'янець-Подільський вісник", 26 вересня 2003 р.

УРОКИ СЛАВЕТНОГО БАЙКАРЯ

Микита Павлович ГОДОВАНЕЦЬМикита Павлович ГОДОВАНЕЦЬ (26.09.1893 - 27.07.1974) народився на Поділлі в с. Вікнина (нині Гайворонського району Кіровоградської області) в селянській родині. Закінчив місцеву церковнопарафіяльну школу, після неї - второкласну вчительську школу у с. Степашки, нині Гайсинського району Вінницької області (1909 p.). Вчителював у селах Поділля. Брав участь у першій світовій війні. Після 1918 р. залишив військову службу. Працював у Кам'янці Подільському до 1921 р. інструктором Всеукраїнської спілки споживчих товариств, потім знову вчителював. З кінця 1924 р. перейшов на журналістську роботу в редакцію вінницької газети "Червоний край" (нині "Вінниччина"), очолював філію літературної організації "Плуг". У 1928-1937 pp. працював у пресі в Житомирі, Харкові, Києві.
Перша збірка байок під назвою "Незаможник Клим" вийшла у Вінниці в 1927 р. За нею побачили світ збірки "До добробуту и культури" (1928), "Парася на парастасі" (1929), "Будяки", "Довгоносики", "У колектив!" (усі - 1930) та інші.

30 січня 1937 р. письменника заарештували за стандартним звинуваченням тих часів: писав націоналістичні твори. За рішенням особливої наради при НКВС байкаря вислано на Колиму, де він провів близько 10 років, після цього жив на Кавказі, в м. Мерефе Харківської області, а з кінця 1954 р. - в Кам'янці-Подільському, Де розпочався новий, особливо плідний період його творчості і громадської діяльності.

Після вимушеної 20-річної перерви Микита Годованець видає нові збірки: "Байки" (1957), "Осел на хаті" (1958), "Заяча математика" (1961) та інші. Збірки байок виходили і в Москзі у перекладі російською: "Соловей в курятнике" (1960), "Почтительный Поросенок" (1969), "Медвежьи танцы" (1977).

1973 року у відповідь на мого листа Микита Павлович писав: "Я після важкої хвороби почав виходити на вулицю. Ледь-ледь. Що у мене виходить? В "Дніпрі" вийде "Європейська байка" на 443 твори десь у другій половині другого кварталу. Ось так само вийдуть у "Каменярі" оригінальні байки, а в першому кварталі вийде у "Веселці" "Сміх на службі". Та ще вийде про мене "Портрет" Ю.Альперіна.
Ювілейний рік був урожайним для Микити Годованця тому, що він у свої 80 років продовжував творчу працю і наснажував на творчість молодших колег, закликаючи їх не пасувати ні перед якими труднощами (вірш "Байкар"):

Друг зрадив?
Горе б'є?
Не плач!
У тебе є
Читач!
Покривдив критик дуже?
Забудеться, мій друже,
Погасне з часом кривди жар...
До негіді утратив осоружність?
Втекла відвага, віра, мужність?
Уже ти не байкар!

Життю і творчості Микити Годованця присвячено публікації критиків-літературознавців Ю.Петрова, Ю. Альперіна, І. Зуба, І. Дузя, В. Косяченка, С. Крижанівського, письменників П.Шабатина, М. Красуцького, В. Мельника та ін.