To the main menu | to the history page | to the articles list

Таємниці замкового мосту

Фортечний містПодвійно послужить людям пам'ятка середньовічного зодчества в Кам'янці-Подільському на Хмельниччині - Замковий міст. Зберігши історичну і архітектурну цінність, ця споруда, як і в давні часи, зв'яже вулички старої частини міста із знаменитою місцевою фортецею. Своїм другим народженням древній кам'яний перехід зобов'язаний експедиції Київського автомобільно-дорожнього інституту.

Справа в тому, що на місці аркового розвідного мосту, зображеного на гравюрах XIV-XV століть, над каньйоном річки Смотрич височіла могутня стіна. Старанно дослідивши її, спеціалісти встановили, що вона є своєрідним футляром для "зниклого" мосту.

З допомогою вертикального шурфу вдалося проникнути всередину стіни, - розповідає кандидат технічних наук А.О. Шкуратовський. - Спочатку знайшли одну стрільчасту арку з груботесаного каменю. А потім підтвердились і розрахунки щодо центральної опори - її виявили над самим водозливом ріки.

Але навіщо треба було древнім будівельникам засипати прорізи і ховати своє творіння у "футляр"? Виявилось - щоб врятувати міст від вологи, яка підточила головну опору. Споруду вирішено було укріпити валунами і суглинком, "закувавши" підсипку в міцні стіни. Однак і досі вода, нагромаджуючись між мостом і його оболонкою, помалу руйнує проліт. З метою укріпити споруду учасники експедиції розробили проект її реконструкції. Справа це нескладна - треба лише прокласти відвідні канави і покрити поверхню дамби спеціальною бітумною мастикою.

Оригінальною і ефективною виявилась також інша пропозиція киян - розкрити міст не повністю, а лише частково, оскільки стіна, що його оточує, також є пам'яткою давнини. Цей незвичайний комплекс стане колоритним штрихом одного з найстаріших у республіці архітектурних ансамблів. А використання його за прямим призначенням дасть змогу скоротити шлях між двома частинами міста приблизно на 12 кілометрів.

Чернищук В.
Таємниці замкового мосту // Корчагінець, 1983. - 20 серпня.