To the main menu | to the history page | to the articles list

Перейти у головне меню

СТАРОМУ МІСТУ - НОВЕ ЖИТТЯ

Прогулюючись Старим містом, допитливі люди звертають увагу на те, що центральна його частина практично вільна від забудови. Це виглядає як парадокс - адже всім відомо, що в середньовічних містах будинки тулились один до одного надзвичайно щільно. І кожен метр землі, що була всередині міських мурів, використовувався з максимальною ефективністю. Кам'янець не був винятком. Просторі майдани навколо будинку міської Ратуші ще до війни були міськими кварталами з забудовою в кілька поверхів. Але потім їх просто знесли, так само бездумно, як у тридцятих роках зносилися шедеври архітектури - кам'янецькі церкви, костьоли, синагоги. Коріння дерев поступово руйнують склепіння підвалів та скриті під шаром грунту підмурки знищених будинків. XX сторіччя завершується. І ми поки що не можемо похвалитися дбайливим ставленням до архітектурної та історичної спадщини, залишеної нам предками. На серці стає тепліше, коли проходиш попри будинок, що на майдані Польський ринок, 6 (на світлині).

Майдан Польський ринок, 6. Тепер офіс НПП "Подільські Товтри"Цьому будинку пощастило - незабаром його здадуть в експлуатацію, а донедавна його підмурки також були засипані землею (кінець 40-х років). Однак за останні роки, спочатку зусиллями будівельників-реставраторів, а потім й інших будівельних організацій, цьому будинку даровано нове життя. Визначився вже й господар - Національний парк "Подільські Товтри", який розмістить там свій офіс та службові приміщення. Відновлення втраченої забудови - дуже дорога і кропітка праця. Адже, щоб відновити будинок в його первісному вигляді, необхідно провести серйозну підготовчу роботу, яка включає в себе наукові дослідження старовинних планів, іконографічного матеріалу, археологічних робіт, віднайдення і дослідження збережених решток, фіксування фрагментів попередньої забудови. Усі ці дослідження здійснено силами фахівців Кам'янець-Подільської реставраційної майстерні, яка є частиною Львівського інституту "Укрзахідпроектреставрація", під керівництвом Володимира БЕВЗА. Серйозне сприяння надавав Кам'янець-Подільський історико-архітектурний заповідник, який очолює Василь ФЕНЦУР. Важливу допомогу в археологічному дослідженні надала Кам'янець-Подільська фундація - благодійна громадська організація з США. Ось уже сьомий рік члени фундації відвідують наше місто для проведення наукових розкопок. Директор фундації Андріан МАНДЗІЙ, доктор антрополог Лорейн САНДЕРС, науковий співробітник Шеннон НАЧАЙКО та інші співробітники, серед яких чимало американців українського походження, приклали максимум зусиль для того, щоб зібрати і опрацювати якнайбільше наукових матеріалів. Вони працювали не тільки у будинку на майдані Польський ринок, 6, а й у Домініканському монастирі.

Досліджено кам'янецькими реставраторами не тільки сам будинок, а й належну до нього земельну ділянку (парцелу) з залишками забудови. Розроблено проект часткової реставрації втрачених приміщень.
Приємно відзначити, що всі роботи виконувались злагоджено і на високому рівні. Завершення будівництва веде приватна комерційна фірма "Вектор-ЛТД" (директор Олександр ЗАЄЦЬ). Якістю робіт задоволені і реставратори, й замовник. Оздоблення вікон і дверей першого поверху з білого каменю, а другого за допомогою ліпнини. Дах вперше в місті перекривають металевою черепицею польського виробництва, яка імітує ту черепицю, якою було покрито будинок до часів руйнування. Є сподівання, що роботи буде завершено ще цього року.

Хотілося б, щоб цей перший відновлений будинок не став останнім. І щоб Старе місто в найближчі роки відродилося з руїн.

Тетяна МАТУСЯК.
Кам'янець-Подільський вісник, 13 вересня 1997 р.