To the main menu | to the history page | to the articles list

Родом із середньовіччя

Історія цієї пам'ятки архітектури дещо незвичайна. Ще до недавнього часу невеликнй двоповерховий фахверковий будинок, що по вулиці Рози Люксембург, 12, не звертав уваги дослідників. Оскільки в післявоєнний період був досить старим і, окрім того, виступав за "червону межу" забудови і заважав руху транспорту, було прийнято рішення розібрати його. Але, розбираючи, робітники натрапили на балку з написом: "...Плошинський з дружиною своєю Агафією року божого 1722, липня 1". Цей несподіваний відголосок з минулого примусив по-новому подивитися на будинок. Під час досліджень будинок поступово розкривав свою історію.

Великий підвал з білокам'яним порталом, планування будинку та інші архітектурні деталі підтвердили гіпотезу дослідників, що перед нами цікавий зразок житлової забудови середньовічного міста.

Зображення будинку, було знайдено на старовинних планах міста, починаючи з 1672 року. Південна частина нинішньої вулиці Рози Люксембург (колишня Довга) входила до вірменських кварталів міста, забудова яких була дещо своєрідною і відрізнялась від забудови центральної частини міста.

Чимало праці доклали архітектори (автор проекту реставрації А. Тюпич), фахівці Кам'янень-Подільської міжобласної реставраційної майстерні, перш ніж будинку-пам'ятці архітектури XVII-ХVIII століття було повернуто первісний вигляд. Відкрита дерев'яна галерея з південного боку, глуха огорожа з брамкою з півночі та високий ґонтовий дах надають будинку неповторного середньовічного колориту.

Г. ДРОЗДОВСЬКА,
науковий працівник державного історико-архітектурного заповідника.