To the main menu | to the history page | to the articles list

ПОРОХОВИЙ ПОГРІБ

У запливі річки Смотрич, на правому березі, якраз на повороті, знаходиться приземкувата споруда із земляним дахом. Це пороховий погріб.

З архівних джерел відома дата, коли почалось будівництво погреба - 1730 рік. Невдачі під час турецької навали змусили польські власті більше приділяти уваги кам'янецьким укріпленням. На протязі першої половини XVIII століття проводилася реконструкція укріплень південно-західної частини міста. Під час цих робіт були перебудовані Кушнірська башта, Вітряна брама, Турецькі бастіони - ці споруди об'єднали в єдиний комплекс, який отримав назву Верхньої польської брами.

Одночасно в долині річки був побудований пороховий погріб. На жаль, нема ймовірних даних, за чиїм проектом будувався погріб. Відомо лише, що в реконструкції Верхньої польської брами брав участь відомий фортифікатор, генерал, артилерії Христіан Дальке, який з 1737 по 1761 pp. перебував у Кам'янці-Подільському. Цілком ймовірно, що Дальке приймав участь і в завершенні реконструкції порохового погреба.

Погріб був побудований на тому місці, де раніше знаходилась пивоварня. Пороховий погріб має безумовну цінність, як пам'ятка фортифікаційного мистецтва XVIII ст. і являє собою прямокутну в плані споруду, витягнуту в напрямку схід-захід з двома ризалітами на фасадах. Погріб був побудований у відповідності з канонами фортифікаційного мистецтва, але разом з тим мав і деякі ознаки цивільної споруди: широкий карниз із білого каменю під самим дахом, білокам'яні портали, оздоблені гербами та надписами на латині. Один з надписів: "Думай про майбутнє", - зберігся. Уже на початку XIX століття тут, як то кажуть, "порохом і не пахло", а розташовувалась кузня гарнізонного батальйону. На протязі минулого століття споруда використовувалась під склади нафти, стайню та за іншими призначеннями. У 1832 році пороховий погріб був огорожений кам'яним муром.

За перспективним планом реставраційних робіт найближчим часом будуть проведені реставраційні роботи історичного пам'ятника з вирішенням питання про пристосування під експозицію музею.

Дроздовська Г.
Пороховий погріб // Прапор Жовтня, 1984. - 25 серпня.