To the main menu | to the history page | to the articles list

Походження мистецтва на Подністров'ї

Пошуки джерел мистецтва хвилюють розум багатьох людей стільки ж часу, скільки відоме воно саме. А зразки первісного мистецтва відомі вже 150 років. Такі витвори знайдені у Франції у 1833 p., в Росії - в 1871 р. Вже в дореволюційний час на Україні були знайдені дивовижні вироби мистецтва первісної людини з ікла мамонта (стоянка Мізин на Чернігівщині).

Жителі Подністров'я теж зробили свій внесок у скарбницю світового мистецтва. Вмілі майстри, що вправно обробляли кремінь, кістку, ріг, дерево, вони першими в Європі почали будувати великі житла типу яранги. Такі житла заглиблені в землю - в той час досить близько був льодовик і клімат Подністров'я був, як у тундрі.

Основу жигла складали укріплені кістками мамонта великі жердини, які зв'язували угорі. Стінки житла робили з великих (до 70 сантиметрів) лопаток та тазових кісток мамонта. Зверху житло вкривали шкурами тварин, зсередини в ньому майже весь час горіло вогнище. Такому житлу, що знайдене під час розкопок стоянки Молодова в Подністров'ї, понад 44 тисячі років. Так було закладено основи мистецтва будівництва - архітектури.

Найдавніше в світі графічне зображення сцени полювання на оленя знайдено там же, на стоянці Молодова 1. Малюнок виготовлений методом гравіювання та чорною фарбою на лопатці мамонта.

Знайдено у Подністров'ї і давні зображених людини. Це маленька жіноча статуетка з вапняка та постать людини на великому виробі з рогу, так званому "жезлі начальників". Вони виготовлені з допомогою кремінних знарядь 20-15 тисяч років назад.

Людина того часу не тільки займалась повсякденнними справами, а й була здатна узагальнювати, мала деякі абстрактні, складні уявлення. Новий погляд на вже відомі матеріали стоянки Мізин академіка С.М. Бібікова привів до несподіваного висновку: на стоянці в одному житлі знайдені ударні музичні інструменти, які складалися з кісток мамонта. Це був цілий ансамбль! А от в Подністров'ї, мабуть, більше полюбляли сопілку, їх тут знайдено декілька. Але найскладніша знайдена на поселенні Молодова V. Вона мала 7 отворів. Виготовлено музичний інструмент з рогу північного оленя.

Художній смак, бажання прикрасити своє життя, самого себе знайшли відображення в найдавніших прикрасах. Так, під час розкопок поселення давнокам'яного віку Врублівці в Кам'янець-Подільському районі знайдені давні намистинки. Вони являли собою ікла лисиці, песця та черепашки з отворами для підвішування.

З виявленням нових пам'яток первісного мистецтва, більш легальним їх вивченням, ускладнюється, збагачується і наше уявлення про духовне життя первісної людини.

Кучугура Л.
Походження мистецтва на Подністров'ї // Прапор Жовтня, 1987. - 23 жовтня.