To the main menu | to the history page | to the articles list

ПОДІЛЬСЬКІ РОДИЧІ ДОСТОЄВСЬКОГО

Більшість дослідників життя і творчості видатного письменника Федора Достоєвського відстежують його походження від дворянського роду, який з 1506 року мав прізвище Достоєвських, яке одержав від назви маєтку Достоєво в Білорусії. Достоєвських було багато і в Білорусії, і в Польщі, і на Волині. Проте жодних доказів, що це справді предки письменника, немає.

Єдиним реальним предком є дід письменника - подільський священик Андрій Достоєвський, який не мав дворянського звання.

Згідно з постановою польського сейму всі православні церкви на правобережній Україні були перетворені в 1717 році на уніатські. Враз православних церков не стало. Уніатською була і церква в селі Війтівці, що під Вінницею. В 1781 році місцева громада обрала священиком села Війтівці Андрія Достоєвського. Документ про це був надрукований у 4-му випуску "Трудов комитета историко-статистического описання Подольской епархии". В "Подольских епархиальных ведомостях" згадано про Івана Достоєвського, який в 1780-1786 роках був уніатським священиком у селі Скеля Животовської протопопії. Це село трохи північніше Війтівців. Але невідомо, чи він був родичем Андрія Достоєвського.

Андрій Достоєвський був освіченою людиною, поетом. Один з його віршів надруковано в "Богогласнику", цікавій друкованій збірці української релігійної поезії, яка вийшла в світ у Почаєві в 1790-1791 роках в двох томах. В ньому з'явився друком акростих Андрія Достоєвського "Песнь покаянная". Акростих - це поетичний твір, в якому початкові літери кожного рядка, прочитувані згори вниз, утворюють слово або фразу. В цьому вірші читаємо "А. Достоевски". Завдяки акростихам до нас дійшли прізвища багатьох поетів, які друкувались у цьому збірнику.

У Андрія Достоєвського було восьмеро дітей. Дочки Ганна, Фотина, Констанція, Текля, Марія, Ликера. Сини Михайло і Лев. У 1805 році Михайло і Лев навчалися в Кам'янці-Подільському в Подольскией православній духовній семінарії. Лев мав дуже слабке здоров'я. Після закінчення семінарії служив священиком у рідних Війтівцях, помер бездітним у сорок років близько 1830 року. Всі дочки Андрія Достоєвського вийшли заміж, три з них стали попадями.

У документі про закінчення Подільської семінарії Михайлом Достоєвським зазначено, що народився він у Війтівцях під Вінницею. Він залишив семінарію в 1809 році після завершення загальноосвітнього курсу, відмовився готуватись до сану священика і без згоди батька залишив Кам'янець-Подільський і поїхав до Москви, де став студентом медико-хірургічної академії. У 1812 році під час Вітчизняної війни Михайла з 4-го курсу мобілізували до госпіталю. Лише згодом він завершив навчання і став дипломованим лікарем.

Одружився на дочці московського купця Маші Нечаєвій, сім'я якої походила з ремісників Коломни. У Михайла і Марії в Москві в 1821 році народився син Федір.

Оскільки Михайло працював у державному госпіталі, він вважався державним службовцем - чиновником. В 1828 році він дослужився до чину колезького асесора, що відповідав військовому званню майора. І згідно закону став дворянином за вислугу. Його сину Федору було тоді сім років. Зв'язків із своїми рідними Михайло не підтримував. Коли йому з рідного села відповіли, що брат Лев помер, то він звернувся через газету до родичів з проханням відгукнутися. Та хто тоді на Поділлі читав московські газети?

Народжений у Москві, Федір Достоєвський, який навчався і майже все життя прожив у Петербурзі (крім років каторги, яку відбував в Омському острозі, та служби солдатом у Семипалатинську). Він зажив слави "самого петербузького" з російських письменників. В історичних книгах Федір Михайлович зустрічав прізвище Достоєвських. Всіх своїх православних однофамільців вважав своїми предками, хоча добре знав, що сам є дворянином лише з 1828 року. Його психологічні романи виходили за межі проблематики інших письменників. Сучасники його називали "хворою совістю нашою", хоча й підкреслювали, що головне в них - поставлені питання, а не відповіді на них. Чи знав Федір Михайлович про своїх українських родичів? Майже все життя ні.

Лише в 1879 році Федір Михайлович одержав листа від дочки своєї тітки Ликери, двоюрідної сестри Надії, вдови сільського диякона Глембоцького. Звичайно, вона просила в свого родича, вже знаменитого письменника, матеріальної допомоги. Але саме вона описала склад родини діда письменника - священика Андрія Достоєвського. Так за півтора року до смерті Федір Достоєвський довідався про всіх своїх українських родичів.

Наймолодша дочка Андрія Текля вийшла заміж за священика Івана Черняка, який служив у селі Шаулиха Київської губернії. Іван і Текля мали десятеро дітей. У XX віці відомий вчений-біолог Ф.Г. Добржанський твердив, що він є правнуком Теклі Черняк-Достоєвської. Тут ми знову повертаємося до питання про відображення українського, подільського родоводу в творчості Федора Достоєвського. Бо, не знаючи своїх родичів, він знав, звідки його батько. Про це ще сто літ тому писав відомий російський історик С. В. Любимов. Він вважав, що "південноруське походження Достоєвського і не зовсім втрачені, а радше заглушені, його племінні властивості і співчуття", здається, можуть "пояснити деякі сторони багатогранної і глибокої діяльності великого письменника". І чому б не взятися за дослідження цих властивостей в діяльності великого письменника землякам його батька?

Євген НАЗАРЕНКО, краєзнавець.
"Подольские Вісті", N143 (18565) від 19 жовтня 2004 р.