To the main menu | to the history page | to the articles list

ПЛОЩА ЦЕНТРАЛЬНА
(читайте ще про Біржу на площі)

Наприкінці XIX століття будинки на площі Ринок (нині площа Центральна) являли собою строкату мозаїку епох, стилів, масштабів, різноманітних зображень на фронтонах, різноформатних вікон та порталів, нарешті, самих фасадів. Поруч із гарними кам'яними будинками тіснилися глиняні та дерев'яні халупки бідноти, крамнички.

На жаль, велика частина житлових будинків у Старому місті була зруйнована в роки Великої Вітчизняної війни. На східній частині площі, так званій Суконці, збереглися (хоч із значними переробками) лише три будинки, які мають нумерацію 8, 10, 12.

У часи середньовіччя будинки площі Ринок належали безпосередньо ремісникам, які працювали в невеличких майстернях, так званих "склепах", що знаходились на першому поверсі або в дворі. У XVI-XVII століттях будинки навкруг площі почали скуповувати польські магнати та заможні громадяни міста.

В "Описі міста Кам'янця", складеному комісією, створеною кам'янецьким старостою 1700 року, подається опис будинків цієї частини.

Цікаво, що вже в той час серед власників будинків частіше зустрічаються прізвища польських панів, вірменських священнослужителів, "радців" та "лавників", а рідше простих ремісників. Будинок № 8 в той час належав радцеві (члену міської ради) кам'янецькому ЯНУ Клочовичу. Це був типовий для того часу двоповерховий будинок. На початку XVIII століття будинок був перебудований вірменином Северином Овансовичем, про це свідчить напис на кам'яній плиті, що вмурована над входом на західному фасаді будинку.

До будинку № 8 примикає триповерховий кам'яний будинок, збудований у XVIII столітті. За описом 1700 року на його місці знаходилось два будинки, що належали кам'янецьким міщанам. У XVIII столітті, коли будинки площі переодягалися з суворого середньовічного одягу в ренесансний, на давніх підвалах був побудований будинок, який в загальних рисах відтворював планування будників, XVI-XVII століття. Господарем цього будинку був міський президент Чайковський. В післявоєнний час зруйнований будинок був значно перебудований, змінився його фасад.

Спеціалісти Київського інституту "Укрспецреставрація" на замовлення, державного історико - архітектурного заповідника почали роботу по виготовленню технічної документації, на реконструкцію будинку № 8 та відновлення сусіднього, зліва.
Після реставрації квартири, будуть мати сучасне планування і всі необхідні комунальні зручності. Роботи, які будуть проводитись Кам'янець-Подільською спеціальною науково-реставраційною майстернею, розраховані до 1984 року. Надалі передбачається реконструкція всього житлового фонду Старого міста, який має історико-архітектурну цінність.

Г. ДРОЗДОВСЬКА.
завідуюча науково-дослідним відділом історико- архітектурного заповідника.
Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1982. - 22 червня