To the main menu | to the history page | to the articles list

ПІДЗЕМНІ ГАЛЕРЕЇ

Кілька місяців тому газета "Известия" повідомляла, що у містах Варшаві та Холмі виявлені галереї, які проходять у пластах глини. Польські вчені вважають, шо цi галереї виникли в неоліті.

Подібні галереї були виявлені в Кам'янці-Подільському в Старому місті у 1958-1959 pp. виконробом Климовським, який будував корпус школи №1. Ці підземні галереї дуже глибоко під склепами.

Краєзнавець Т.П. Просяний у 1962 році розповідав, що виконроб Климовський хотів поставити фундамент корпусу школи на міцний грунт. Тому коли він заглибився на рівень фундаментів кам'яних склепів, виявив провалля, і робітники проникли в провалля і опинились в підземній галереї, яка йшла вглиб.

Галерею прослідив Климовський до приміщення колишнього палацу князя Чаргорийського (до аптеки на вулиці Кірова).
Як розповів інженер М.Я. Грабовський, виконроб Климовський у зв'язку з цим повинен був фундамент школи №1 закласти на великій глибині. За розповіддю Т.П.Просяного, розмір підземних галерей під школою дорівнює розміру Московського метро. Таке ж підземелля виявив виконроб В.П. Пасічник під час риття котловану під новий цех металоштампувального заводу в 1966 році.

У 1958-1962 pp. краєзнавець М. С. Борковський і я виявили на острові в Старому місті велике трипільське поселення епохи неоліта ІV-II тис. до н. е. Тому можна вважати, що підземні галереї в Кам'янці-Подільському виникли також в епоху неоліта (ІV-II тис. до н е.).

С. ШКУРКО.