To the main menu | to the history page | to the articles list

Наталія ЯЦЕМІРСЬКА, спец. для "ПОДОЛЯНИНА"
"Подолянин", 14 травня 2004 р.

ЗБЕРЕГЛИ ПАМ'ЯТЬ ПРО ГЕРОЯ

Фото В.Сівйолова, "Подолянин"В Довжоцькому НВК (директор Галина МАДИЧ) працює музей Героя Радянського Союзу Степана КИРГИЗОВА. Його створення розпочалося 1985 р. Першим керівником та засновником музею був Володимир МАДИЧ, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель. Працівники школи, педагоги, учні, батьки, а також жителі села доклали чимало зусиль, аби зберегти в пам'яті нащадків події Великої Вітчизняної війни. 1944 р. на території села загинув і був похований Степан Киргизов. Учні постійно доглядали могилу героя, але про його долю нічого не знали. Це і стало поштовхом до створення музею. Степан Киргизов народився 1903 р. у Забайкаллі в с.Усть-Кара. 16-літнім юнаком пішов добровольцем у партизанський загін Федота ПОГОДАЄВА. Після закінчення громадянської війни Степан Григорович йде на службу в армію, а в 30-х pp. розпочинає роботу в Усть-Карській міліції. Наполегливою працею з рядового міліціонера доростає до командира відділення.

Свій бойовий шлях у Великій Вітчизняній війні Киргизов розпочав у 121-й стрілецькій дивізії. Спочатку командував взводом, а потім кулеметною ротою. У боях під Сталінградом і в ході Курської битви Степана Киргизова за героїзм та мужність було нагороджено орденом і медалями. Крім того, за виняткову винахідливість, особисту хоробрість у форсуванні Дніпра йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

У березні 1944 р. почалася Проскурівсько-Чернівецька операція військ Першого Українського фронту під командуванням маршала Георгія ЖУКОВА. Розпочалось звільнення нашого міста. Саме тоді в одному з нерівних боїв на території с.Довжок загинув Степан Григорович. Пам'ять про нього живе у людських серцях. На честь 40-річчя з дня Перемоги над фашистською Німеччиною, згідно з рішенням сесії Кам'янець-Подільської райради, в с.Довжок створено меморіальний комплекс воїнам-односельчанам та воїнам, які загинули під час звільнення села.

У школі велика увага приділяється патріотично-виховній роботі: зустрічам з ветеранами війни і праці, екскурсіям українською, російською та англійською мовами, які під керівництвом директора Галини МАДИЧ та завуча Маргарити ГРИЩЕНКО проводять вчителі-предметники Галина БАБАК, Валентина ПОТАНСЬКА, Володимир ДАНИЛЮК, Леся ГУТ.

Фото В.Сівйолова, "Подолянин"