To the main menu | to the history page | to the articles list

Палац єпископа

Ha початку Музейного провулку, навпроти західного фасаду Кафедрального костьолу стоїть двоповерховий будинок. Це цінний пам'ятник архітектури 17-18 століття - так званий палац єпископа. Він був побудований у 1627 р. для подільських католицьких єпископів.
У роки турецької неволі (1672-1699 p.p.) палац був значно зруйнований: навіть через 20 років після виходу турків з міста він ще лежав у руїнах. У 18 столітті палац відбудували. У 1796 р. він був конфіскований казною та проданий з торгів. Його придбав граф Яншин та пожертвував під повітове училище.

Під час пристосування палацу під училище в ньому були зроблені значні перебудови. Про це свідчать креслення палацу, датовані 1808 p., які були виявлені працівниками історико-архітектурного заповідника в Центральному державному історичному архіві м. Ленінграда. Згідно креслень палац був одноповерховою будівлею з мезоніном. Такі будинки були характерні для забудови Кам'янця 17-18 століть.

Прикладом може служити також палац Чарторийських по вул. Кірова. У 1831 р. училище було закрито, а в будинку тимчасово знаходилась повітова гімназія.

У 1850-1854 pp. було здійснено перебудову палацу під керівництвом архітектора Шлейфера. З 1869 р. в ньому розмістилось двокласне міське училище, яке згодом перетворилось у п'ятикласне.

У 1896-1897 pp. тут працював вчителем російської мови майбутній російський радянський письменник, лауреат Державної премії СРСР, академік С. М. Сєргєєв-Ценський (1875- 1958 pp.). Молодий вчитель зразу ж звернув на себе увагу широкою освіченістю і глибиною знань.

У Кам'янці-Подільському Сєргеєв-Ценський зблизився з сім'єю художника Дмитра Панасовича Жудіна, який працював вчителем малювання в тому ж училищі.

Вони разом малювали етюди, вели бесіди про літературу і мистецтво. В цій творчій атмосфері Сєргєєв-Ценський писав вірші, більшість яких ввійшли в першу збірку його поетичних творів "Думы и грезы".

Учительська робота в Кам'янці-Подільському та інших містах України дала письменнику багатий матеріал для творів з життя провінційних учителів: "Погост", "Медуза", "Конспект історії". Одна з вулиць Кам'янця-Подільського носить ім'я С. М. Сєргєєва-Ценського.

До Великої Вітчизняної війни в будинку єпископа розташовувалась технічна станція Палацу піонерів. У роки війни будинок був зруйнований. Після війни тут знаходився металоштампувальний завод, який нещодавно звільнив будинок і виїхав за межі історичної зони міста.

За період свого існування, що нараховує майже 400 років, палац єпископа зазнав багатьох перебудов, які змінили його первісний вигляд. Це надзвичайно цінна пам'ятка архітектури з цікавою багатовіковою історією.

Осетрова Г.
Палац єпископа // Прапор Жовтня, 1987. - 14 лютого.