To the main menu | to the history page | to the articles list

Оновлення Центральної площі

За цінністю історичних пам'яток, у яких поєднуються різні архітектурні стилі, Кам'янець-Подільський можна поставити в один ряд з Києвом та Львовом. Кожна споруда, кожен будинок і навіть камінь бережуть у собі відгомін історії. Система забудови, змінюючи і взаємно доповнюючи одна одну, надає йому то простоту і живість, то сувору монументальність.

Ще у часи середньовіччя в центрі Кам'янця-Подільського була площа Ринок. Тут стояв адміністративний будинок, навпроти нього - місце збуту продуктів місцевого ремесла. Житлові будинки навколо площі являли собою щільну забудову по периметру. Кожен будинок на ній мав лише три вікна, як того вимагало магдебурзьке право. Все це надавало будинкам своєрідної структури. Будівельні ділянки мали видовжену в глибину форму з тричасним поділом: головний будинок, подвір'я, тильний будинок. Належали вони безпосередньо ремісникам і в основному були дерев'яними, глиняними, рідше кам'яними.

На аксонометричному плані Кіпріана Томашевича 1672 року схематично показаний ряд однотипних будівель, які на той час створювали єдиний ансамбль. В XVI-XVII століттях будинки навколо площі почали скуповувати польські магнати та заможні громадяни. В плані міста, складеного комісією 1700 року, подається опис будівель, які на той час були розміщені на площі. Кожна сторона житлової забудови мала певну назву: південна - Біржа, західна - Шарлотка, північна - Журавльовка, східна - Суконка.

Кожен ряд мав близько десяти житлових будинків, які часто оздоблювалися різьбою з білого тесаного каменю.

На жаль, під час Великої Вітчизняної війни більшість житлових будинків в Старому місті була зруйнована. З усієї забудови колишньої площі Ринок (тепер Центральної) збереглося лише десять процентів. У східній її частині, так званій Суконці, є лише три житлових будинки, які мають нумерацію 8, 10, 12. У кожного своя історія. Будинок №8 у XVII столітті належав райці (члену міської ради) Яну Клочовичу. На початку XVIII століття споруду перебудував вірменин Северин Овансович. Про це свідчить напис на кам'яній і плиті, що вмурована над входом у західному фасаді будинку. У 1882 році на головному фасаді за модою того часу з'явився балкон на металевих консолях. До цього будинку примикає №10, який був збудований у XVIII столітті на місці двох середньовічних будівель XVI-XVIІ століть. Господарем його був міський президент Чайковський.

Перебудов зазнав сусідній будинок під №12. Лише підвали, що проходять під ним по всій ширині, дають уявлення про його первісне планування. Нині розпочалася реставрація будинків №6 та №6а, що примикає до нього з півночі. На замовлення Кам'янець-Подільського історико-архітектурного заповідника спеціалісти Київського інституту "Укрспецреставрація" виготовляють технічну документацію на проведення реставраційних робіт.

На основі архівних матеріалів, старовинних гравюр та поштових листівок будуть відновлені фасади будинків, характерні для того часу високі дахи із заломом. Сучасне внутрішнє планування, всі необхідні комунальні послуги зроблять будинки максимально пристосованими для проживання мешканців. Перші поверхи будуть використовуватися під торговельні та побутові заклади. Надалі, у відповідності з проектом художньопросторового впорядкування території державного історико-архітектурного заповідника, буде відтворюватися забудова шляхом відновлення двоповерхових і триповерхових будинків, які за масштабами та зовнішнім оформленням відповідатимуть старовинній архітектурі та первісному плануванню міста.

М. НОВИЦЬКА,
науковий працівник Кам'янець-Подільського історико-архітектурного заповідника.
Радянське Поділля. - Хмельницький, 1980. - 23 вересня.