To the main menu | to the history page | to the articles list

В. Мельник
"Прапор Жовтня", 13 лютого 1988 р.

Новий Будинок культури. Яким йому бути?

Цей будинок знає кожен кам'янчанин. Він розташований по вулиці Шевченка, біля парку імені В. І. Леніна. У свій час він був театром, потім став Будинком культури. Десятки тисяч кам'янчан і гостей міста побували у ньому на виставах і концертах відомих артистів, аматорів сцени.

Сьогодні будинок не задовольняє запитів кам'янчан. Його зал не вміщає усіх бажаючих, недостатньо умов для заняття гуртків художньої самодіяльності. Нещодавно на концерті народного артиста УРСР Миколи Гнатюка люди сиділи у пальтах.

Місту потрібен новий Будинок культури. Замовлення на його проектування спеціалісти Київського зонального науково-дослідного інституту типового і експериментального проектування житлових та громадських будівель (КиївЗНДІЕП) одержали у 1986 році. Тоді ж вони й відвідали Кам'янець-Подільський, познайомились з закладами культури, оглянули запропоновані місця для спорудження Будинку культури.

І ось нова зустріч з проектантами. Заступник завідуючого відділом громадських споруд, кандидат архітектури В. В. Куцевич і молодший науковий співробітник інституту І. Г. Фільварова привезли ілюстровану програму проектування нового Будинку культури, її обговорення відбулося у відділі головного архітектора міста.

Питання, яким і де бути новому Будинку культури, цікавить усіх кам'янчан. Тому в обговоренні ілюстрованої програми взяли участь партійні і радянські працівники, спеціалісти, представники громадськості.

- У нашій програмі, - представила задум проектантів І. Г. Фільварова, - ми пропонуємо Будинок культури із залом на 750 місць, приміщенням для гурткової роботи, дискотекою, кіно-лекційними і обрядовими залами. За попередніми підрахунками спорудження такого Будинку культури коштуватиме 5 мільйонів карбованців. Місто ж має лише 3 мільйони. Тому, - говорить І. Г. Фільварова, - ми пропонуємо будувати його у два етапи. У першу чергу включити зал на 750 місць і приміщення для гуртків художньої самодіяльності. Все інше будувати потім.

Усі, хто брав участь в обговоренні, були одностайні в оцінці ілюстрованої програми - виконана вона бездоганно.

Втілення задуму архітекторів у життя порадує кам'янчан. Де тільки бути новому Будинку культури? Щоб він і місто прикрасив, і всім було зручно до нього добиратися.

- Нам запропонували три можливих місця для спорудження Будинку культури, - говорить В. В. Куцевич. - Це територія старого консервного заводу, сквер Смирнова і квартал між вулицями Московською і Ленінградською, Уральською і Паризької Комуни. Ми уважно обстежили усі майданчики і вирішили, що найкраще для Будинку культури останнє місце.

В. В. Куцевич переконливо доводить переваги вибраного місця. У центрі міста, говорить він, вже сформовано 2 своєрідні зони: адміністративна з площею імені Леніна, меморіальна із сквером Танкістів. Спорудження Будинку культури у кварталі між вулицями Уральською і Паризької Комуни стане органічним продовженням цих зон, створить ще одну - культурну зону.

Доводи В. В. Куцевича переконали всіх. Ілюстровану програму схвалено.

- А що ж далі? - запитуємо В. В. Куцевича.

- Далі починається реальне планування, - відповідає Вадим Володимирович. - Головним архітектором проекту затверджений Г. О. Хорхот. Він - автор проекту Палацу культури комбайнобудівників у Херсоні, гелеокомплексу в Алушті, який відзначений Спілкою архітекторів СРСР.

Проект має бути розроблений і затверджений до кінця нинішнього року. Спорудження нового Будинку культури планується розпочати у 1990 році.