To the main menu | to the history page | to the articles list

Микола ГОРДИНЧУК,
"Кам'янець-Подільський вісник", 10.01.2003 р.

НОВІ ГОРИЗОНТИ НАЦІОНАЛЬНОГО ПАРКУ

Ми уже поволі стали звикати до новаторських ідей колективу Національного природного парку "Подольскиетолтры". Нагадаємо, що тут створено перший в області музей природи з оригінальними експонатами. На базі парку здійснено низку заходів, спрямованих на збереження і примноження фауни і флори заповідних територій. Торік на замовлення парку західноукраїнське відділення Департаменту геодезії та картографії здійснило фотозйомку місцевості для складання точної електронної карти території. Налагоджено обмін досвідом із Данією у галузі ефективного збереження природних багатств заповідної території. Освоєно грант на впорядкування каньйону річки Смотрич. До його прибирання доклав рук і директор НПП Олександр НІКІТІН.

А нещодавно до переліку добрих справ НПП "Подольскиетолтры" додалась ініціатива відкрити у Кам'янець-Подільському педуніверситеті спеціальності "Екологія і охорона природи", "Лісове господарство і заповідна справа" й на базі цього започаткувати кафедру заповідної справи та екології. Ініціатива зацікавила ректора університету Олександра ЗАВАЛЬНЮКА і він охоче підтримав задумку директора НПП "Подольскиетолтры" Олександра Нікітіна.

Певна база для співпраці парку й університету уже є. Відкрито три еколого-освітянські центри: у Кам'янці-Подільському, Старій Ушиці, Чемерівцях. У 2002 році прочитано 360 годин лекцій у педуніверситеті, 182 - у ПДАТА, 90 - у КУТЕПі. Здійснено понад 150 навчальних екскурсій.

- Нині у колективі працює 56 співробітників, - розповідає Олександр Костянтинович. - Крім того, за трудовими угодами у нас працюють позаштатні працівники, які забезпечують санітарні рубки лісу, здійснюють протипожежні заходи, благоустрій територій. Впродовж року надано тимчасовим працівникам 73 робочих місця, виплачено їм зарплати 57,2 тис. грн.

16 осіб працюють на умовах відрядної оплати. Особливо ми задоволені доброю роботою найнятих працівників у рекреаційній зоні Бакотського монастиря.

Із захопленням розповідає директор про формування на базі парку геоінформаційної системи моніторингу території. Основою для цього стане електронна карта, яка фіксуватиме стан ґрунтів, рослинності, найменші зміни екологічної ситуації, усі природні об'єкти та ті, що створені людьми.

Олександр МАЗУРЧАКДо речі, у рамках роботи над електронною картою парку завдяки особистій ініціативі міського голови Олександра МАЗУРЧАКА здійснено і проект електронної карти міста. Уже значний обсяг роботи з формування такої електронної карти міста виконано.

- Геоінформаційна система дасть змогу прогнозувати розвиток території, найменші зміни у природі і їх вплив на людину, а також вплив господарської діяльності на зміни у екологічному балансі - ділиться думками кандидат географічних наук, перший заступник директора НПП Ігор РИБАК. - Навіть можна буде прогнозувати епідеміологічний стан...

Тримати пульс на вістрі життя - одне із головних творчих кредо колективу НПП. Уже нині тут є сертифікована лабораторія, що здатна здійснити аналіз ґрунту, повітря, води. Офіс забезпечений комп'ютерами. Інформація про найважливіші об'єкти парку внесена у мережу Інтернет.

Природним парком активно цікавляться зарубіжні гості й українські фахівці у галузі охорони природи. Частими гостями парку є студенти Львівського університету, Києво-Могилянської академії, учні різних шкіл. Парк охоче надає свої послуги з проведення виробничої практики студентів та учнів шкіл. А торік здійснено ще й три екологічні експедиції, матеріали яких стали базовими для студентських наукових робіт.

Одним словом, парк живе, розвивається, вибудовує нові горизонти у науці та практиці. Віримо, що й плани щодо відкриття кафедри екології в університеті незабаром стануть дійсністю.