To the main menu | to the history page | to the articles list

Наталія СЕМЕНОВА
"ПОДОЛЯНИН", 14 травня 2004 р.

МУЗЕЙ ПОДІЛЬСЬКОЇ ПРИРОДИ

Природничий музей у Кам'янці - це наразі швидше мрія, ніж реальність. Причому, мрія ця абсолютно вмотивована, адже ні в кого вже не викликає сумнівів багатство подільських ландшафтів, розмаїття флори та фауни - недарма ж на цій території створено природний парк національного значення, що має назву "Подільські Товтри".

Робота над збиранням матеріалів для природничого музею триває вже не один рік, і в деяких галузях є значні напрацювання. Зокрема, колекція НПП налічує близько півтори сотні чучел птахів, що мешкають чи зупиняються при перельотах у нашому краї, багаті колекції мінералів, гербаріїв місцевих рослин тощо. Практично всі експонати є подарунком від колишнього обласного географічного та ботанічного товариств.

До того часу, як 1998 р. НПП "Подільські Товтри" отримав власне приміщення за адресою Польський ринок, 6, усі експонати довго зберігалися спакованими в ящиках, певну частину колекції було зіпсовано чи втрачено. На жаль, і після новосілля не виявилося достатньо приміщень для розташування музею. На сьогодні кам'янчани та гості міста мають можливість побачити лише найбільш цікаву частину великої колекції.

Зокрема, це колекція мінералів, представлена в аспекті геологічних ер: палеозойської, мезозойської та кайнозойської. Це різноманітні мінерали і породи, характерні для нашого регіону, а також скам'янілі рештки прадавніх рослин і тварин, у тому числі й мамонта. Найяскравіше виражений у нашому регіоні силурійський період палеозойської ери (близько 200 млн. років тому), який приваблює сюди дослідників з усього світу.

Відвідувачів зацікавить колекція орнітофауни (опудала птахів, їхні гнізда та кладки яєць), невеличкі колекції пухових звірів, земноводних та комах. У стадії опрацювання ще перебуває багатюща колекція гербаріїв, яка наразі не демонструється.

Незважаючи на те, що музей не має відповідного оформлення й не рекламується, тут систематично проводяться екскурсії, переважно для учнів шкіл міста, а також Кам'янець-Подільського та сусідніх районів області - у рамках ознайомлення з НПП "Подільські Товтри".
Хочеться вірити, що ініціатива створення музею, котрий би гідно представляв не лише історичне, а й природне багатство нашого краю, буде підтримана з боку міської влади та меценатів, і в Кам'янці таки з'явиться ще один цікавий та пізнавальний туристичний об'єкт.