To the main menu | to the history page | to the articles list

Олег БУДЗЕЙ
"ПОДОЛЯНИН", 26 листопада 2004 р.

МІСТ "СТРІМКА ЛАНЬ"

Фото мосту і прольоту кулі під мостомХоч Смотрич сам по собі - річка неглибока й неширока, проте каньйон, в якому вона протікає, досить глибокий і широкий. Тож бродами, кладочками чи навіть невеликими мостами тут не обійдешся, потрібні й солідні мости, щоб комфортно можна було перебратися з одного боку каньйону на другий. Ще в сиву давнину було зведено Замковий міст, що забезпечив доступ на півострів, утворений петлею Смотрича. Щоб вирватися із занадто тісної петлі Смотрича, у 1864-1874 pp. збудували Новий міст, згодом названий Новопланівським. Близько століття довелося чекати на третій міст, який збудували в 1966-1973 pp. Перед ним стояло завдання: розвантажити історичне Старе місто та, зокрема, благенький Замковий міст від значно зрослого руху транзитного автотранспорту.

Первісно новітній міст не мав назви. Згодом, виходячи з оригінальної конструктивної особливості споруди, її стали називати мостом "Бегущая лань" російською мовою та мостом "Лань, що біжить" українською мовою. Україномовна назва, як бачимо, досить кострубата. Адже в сучасній українській мові, на відміну від російської, майже немає дієприкметників теперішнього часу. Правда, це не прогалина української мови, як дехто думає, а її конструктивна особливість. Адже дієприкметники теперішнього часу неприродно перенаситили б нашу милозвучну мову шиплячими звуками. Українська мова має достатній набір власних засобів, щоб належно передати дієприкметникові побудови, притаманні російській, польській, чеській мовам. Біда в тому, що досить часто ми давали (і досі даємо) первісну назву російською мовою, а потім мавпуємо її українською. А потрібно було би відразу шукати гарний український варіант. Для новітнього кам'янецького мосту це могла бути назва "Стрімка лань" або "Прудка лань".

Як же все починалося? 1 січня 1966 р. кам'янчани довідалися про те, що місто матиме ще один міст: головний архітектор міста Ізяслав МЕДВЕДОВСЬКИЙ, розповідаючи в газеті "Прапор Жовтня" про найближчі перспективи, повідав, що "позитивно розв'язується питання про будівництво мосту через Смотрич". 1 лютого 1966 р. відбулася чергова сесія міськради. На ній уже чітко було повідомлено, що "нинішнього року розпочнеться будівництво моста через Смотрич у районі Кубачівки". На жаль, спорудження моста затягнулося. Розповідають, що знамениті Тарапунька та Штепсель (Юрій ТИМОШЕНКО та Юхим БЕРЕЗІН) одного разу круто проїхалися по кам'янецькому довгобуду. Ось суть їхнього діалогу:

- Штепселю, ти знаєш, яка найбільша у світі річка?
- Та, напевно, Ніл або Амазонка.
- Ні, Шпепселю, не Ніл і не Амазонка, а Смотрич.
- Уперше чую. А де ж вона протікає?
- Через Кам'янець-Подільський.
- І що, така велика?
- Не стільки, Штепселю, велика, як широка. Уже п'ять років через неї міст будують.
- Тарапунько, а може кам'янчани не впоперек, а вздовж річки зводять міст?

Після такої критики будівництво мосту прискорилося.

Проект мосту розробили фахівці з Інституту електрозварювання імені Євгена ПАТОНА. Уперше у світовій практиці застосовано бісталеву конструкцію. Міст не має жодного бика, які настільки характерні, скажімо, для Новопланівського мосту.

...Уранці 21 серпня 1973 р. монтажники мостозагону №2 нарешті поклали блок, який з'єднав береги сивого Смотрича. Ця честь випала членам бригади Героя Соціалістичної Праці Василя ЯГОЛИ: монтажникам Петру ТРОХИМЦЮ, Едуарду ГАЙДУЧЕНКУ, Леоніду ДРОЗДУ. Зварити останні шви доручили кращим електрозварникам Анатолію КРАВЦЮ та Михайлу КРИВЕНКУ. Урочисте відкриття мосту відбулося на початку листопада 1973 р. і було присвячене черговій річниці "Великого Жовтня".

Як зазначає "Книга рекордів України" Григорія МАЦЕНКА, кам'янецький міст "Стрімка лань" є найвищим в Україні. Правда, різні джерела наводять різну висоту моста. Так, Григорій МАЦЕНКО у двох виданнях своєї книги рекордів (1992 р. і 2002 р.) вказує на 70 м, Станіслава ПАПЕВСЬКА в туристичному путівнику "Кам'янець-Подільський" (2003 р.) пише про 60 м. А ось у рекламі шоу "Bungee jumping" (1996 p.) зазначено висоту 54 м.

Про важливість мосту "Стрімка лань" свідчить те, що через цей автомобільний міст проліг магістральний автомобільний шлях М20, який, зокрема, з'єднує Хмельницький і Чернівці. Тож 3 грудня 1996 р. у Києві тодішній міський голова Кам'янця-Подільського Анатолій КУЧЕР і тодішній прем'єр-міністр України Павло ЛАЗАРЕНКО обговорили питання реконструкції мосту "Стрімка лань" - і Кабінет Міністрів виділив на це гроші.

Зрозуміло, що такий важливий міст мав би перебувати не в комунальній, а в державній власності. 14 лютого 2001 р. сесія Кам'янець-Подільської міської ради ухвалила про це спеціальну постанову. Але спливло майже чотири роки, доки цю ухвалу було реалізовано на державному рівні. 8 жовтня 2004 р. прем'єр-міністр України Віктор ЯНУКОВИЧ підписав розпорядження уряду про передачу кам'янецького моста "Стрімка лань" з комунальної в державну власність (у власність Укравтодору).

А ще кам'янецька "Стрімка лань" здобула всеукраїнську славу як міст атракціонів. Так, 20 вересня 1996 р. тут розпочало роботу шоу "Вільний політ": охочі, заплативши гроші, можуть стрибнути зі значної висоти у каньйон Смотрича з допомогою обладнання всесвітньовідомої асоціації "BUNGEE JUMPING" (США). Перший пробний стрибок здійснив організатор атракціону Петро ОЛЕНДРА. У вересні 1996 p., зокрема, здійснила стрибок і описала враження від нього журналістка "Подолянина" Наталя КОВАЛЬЧУК. Подивитися на вільний політ з моста чи й самому здійснити його виявило бажання чимало відомих в Україні людей - гостей нашого міста. Так, 18 травня 2002 р. стрибнув з мосту член клубу "Золотий гусак" Анатолій Д'ЯЧЕНКО, а його одноклубники Ілля НОЯБРЬОВ і Валерій ЧИГЛЯЄВ уважно стежили за діями колеги.

Іншим атракціоном став політ під мостом на повітряній кулі. 29 червня 1999 р. кулі вперше здійснили політ під мостом. 6 липня 2004 р. здійснено рекордний політ трьох куль під мостом "Стрімка лань".

Неподалік від моста розташовано пам'ятник циганській кибитці. Його автор - відомий український архітектор, лауреат Шевченківської премії 1974 р. Анатолій ІГНАЩЕНКО. Дишло кибитки закінчується ланцюгом, на якому вітер розгойдує колесо з розіп'ятим циганом. Первісно пам'ятник циганській кибитці (правда, в дещо іншому вигляді) планувалося встановити в Бабиному Яру в Києві.