To the main menu | to the history page | to the articles list

МІСЬКІ БРАМИ

Щоб потрапити в давнину у Старе місто з південної сторони, треба було пройти добре укріплену Руську браму, що стояла на річці Смотрич. А потім пройти ще через невеличку, також добре укріплену браму, яка вже стояла на кручах острова.

У середні віки навколо Старого міста (вже на острові) стояло сім брам, крім головних - Руської та Польської.

У нас немає відомостей про облогу міста ордами Батия, але всім відомо, що починаючи з XIV ст. Кам'янець-Подільський ніхто не міг взяти приступом. He могла це зробити навіть трьохсоттисячна армія турецького султана в серпні 1672 року, військо якого майже в сто разів перевищувало захисників міста. Тоді городяни відкрили брами ворогу тому, що в них не було достатньої кількості військ.

Про Руську та Польську брами, що стоять на річці, ми вже писали. Тепер розповімо про ті, які розташовувались на кручах острова. Перша міська брама стояла недалеко від Руської на Утьосистій вулиці (колишній Вітовській). Незважаючи на вік, вона збереглась до цього часу. Брама побудована Вітовтом десь на початку XV ст. Вона мала велике стратегічне значення. Через її ворота в місто і в замок, і навіть на Скельну дорогу, можна було таємно перекинути велику кількість військ. Поруч з цією брамою в метрах 150 на схід, біля теперішнього приміщення тютюнової фабрики, де зараз розташований будинок Доманського, стояла невеличка Різницька брама, яка вела на Різницьку вулицю. У 1785 році військовий інженер та архітектор Ян де Вітте переніс Різницьку браму на схід, туди, де зараз біля тютюнової фабрики є сходи, що ведуть на місток і далі на Руські фільварки. А між садибою Доманського й новими Різницькими воротами Ян де Вітте побудував під видом казарм міцні укріплення і майже в кожне вікно (амбразуру) встановив гармату.

Ворогові, який би намагався штурмувати Різницьку браму, треба було пройти під сильним вогнем нових укріплень більше 300 метрів. Через Різницьку браму подорожній потрапляв на Різницьку вулицю, яка проходила біля Вірменського ринку та висілків різників і гончарів. У долині на Різницькій вулиці знову стояла невеличка брама, а далі розташовувалась Пороховна, яка була побудована на початку XVI ст.

На горі стоїть величезна башта Баторія, або Кушнірська. Вона побудована в 1585 році. Ще в кінці XVIII ст. ця башта мала середньовічне завершення в готичному стилі, але царські інженери, ремонтуючи її у XIX ст., зруйнували це завершення. Зараз Кушнірська башта не підходить до жодного архітектурного стилю. Під цією баштою є Вітряні ворота. До башти Баторія з північної сторони притулилося склепіння невеличкої Михайлівської брамки. Михайлівська брамка, що притулилася з північної сторони до башти Баторія, побудована десь у XVII ст. Вона розвантажувала Вітряні ворота, які не могли пропустити весь транспорт, що рухався в місто з півночі.

С. ШКУРКО,
краєзнавець.