To the main menu | to the history page | to the articles list

МІНАРЕТ У КАМ'ЯНЦІ

Мінарет і католицький кафедральний костелЗагадкове сполучення пам'ятника східної архітектури - мінарета і католицького Кафедрального костьолу у Старому місті завжди викликає подив та зацікавлення численних гостей Кам'янця-Подільського.

Сумною сторінкою в Історії Поділля став період турецького панування. Протягом 27 років (з 1672 по 1699) турки грабували і руйнували Кам'янець. Занепали ремесла і торгівля, багато жителів покинули його.

Оволодівши містом над Смотричем, турки головну увагу приділили його укріпленню. За порівняно короткий строк були відновлені фортифікаційні споруди, переобладнали деякі будівлі для своїх потреб. До нашого часу збереглася цікава пам'ятка мусульманської архітектури - мінарет.

Відомо, що турецькі завойовники, захопивши місто, недамінно будували мечеті або перетворювали в них християнські храми, вибираючи найбільш величні і гарні споруди. Слово "мечеть" означає "дім молитви". У Кам'янці турки пристосували під мечеті Іоанно-Предтеченську та Троїцьку церкви, Домініканський і Кафедральний костьоли. Останній став мечеттю султана. Його ще називали "джамія", тобто головна мечеть.

Каплицю XVI століття, що прилягала до західного фасаду Кафедрального костьолу, турки завалили камінням і перетворили на постамент під 27-метровнй мінарет - круглу кам'яну башту з балконом та гвинтовими сходами всередині. З нього п'ять разів на день муедзін закликав правовірних мусульман до молитви. Під час великих свят мінарет освітлювався лампами, звідки походить і назва споруди - від арабського "манара" (маяк). Взагалі, мінарети бувають циліндричними, квадратними та багатогранними. Для Туреччини характерні перші, і саме такий побудований у Кам'янці.

Мадонна на мінаретіПісля визволення міста у 1699 році мінарет не зруйнували, як було обумовлено Карловицьким мирним договором. Ця струнка і витончена споруда у 1756 році дістала завершення - кам'яну чашу та відлиті з міді кулю, змію, яблуко й фігуру мадонни. Витвір, що вийшов з ливарних майстерень Гданська, є барокковим за своїм виконанням і за багатством символічних деталей. Куля, обвита змією, звичайно, трактується як символ Всесвіту. Разом з тим, у мистецтві барокко з порожнистою кулею, а також Із змією пов'язувалося уявлення про вічність. Яблуко перед пащею змії символізує плід пізнання добра та зла, а значить - плід мудрості.

Дуже давне походження атрибутів мадонни - півмісяця, на якому вона стоїть, та ореола з 12 зірок навколо її голови. Саме так описується богородиця в найдавнішому творі християнської літератури, що належить до 1 століття нашої ери ("Апокаліпсис"), Разом з п'єдесталом та фігурою висота мінарета досягла 40 метрів.

У червні 1820 року в п'єдестал статуї мадонни вдарила блискавка, пройшла через весь мінарет, пошкодила сходи всередині. У квітні 1823 року під час бурі статуя дуже нахилилася, виникла загроза її падіння на костьол. Міський архітектор Сімеон Учта вдало виправив пошкодження і закріпив статую на мінареті. Таким чином була збережена ця пам'ятка мистецтва.

Осетрова Г.
Мінарет у Кам'янці // Радянське Поділля, 1985. - 31 липня.

Читайте ще про Мадонну на мінареті