To the main menu | to the history page | to the articles list

МАРІЇНСЬКА ГІМНАЗІЯ

У грудні цього року виповнюється 100 років будинку, в якому нині розташовується середня школа №8. Це один із найстаріших будинків Нового плану - колишня Маріїнська жіноча гімназія. Спорудження цього будинку в якійсь мірі було пов'язано із загальними питаннями розвитку Кам'янця-Подільського. В середині XIX ст. перед губернськими і міськими установами постали складні проблеми розширення міста в східній частині. Як і багато інших, ця проблема в умовах царського режиму вирішувалась надто повільно.

У Кам'янці-Подільському до 80-х років XIX ст. існували тільки приватні жіночі училища та пансіони, які контролювались директором чоловічої гімназії. Але не зустрівши співчуття у місцевої влади, а також не маючи достатніх матеріальних ресурсів, пансіони періодично закривались. Лише в 1867 році в Старому місті по нинішній вулиці Р. Люксембург була відкрита Маріїнська жіноча гімназія.

З 1872 року велась переписка з різними інстанціями відносно побудови нового приміщення гімназії. Закінчилась вона в 1876 році рішенням Імператорської канцелярії "...побудувати новий будинок гімназії на місці між новим міським бульваром і гунськими криницями". Невдовзі був складений кошторис.

Лише в 1882 році господарський комітет Маріїнської жіночої гімназії уклав підряд на спорудження нового приміщення. В грудні 1884 року будівельні роботи були завершені, а в січні наступного року в щойно побудованому приміщенні гімназії розпочались заняття.
Основним будівельним матеріалом служив камінь, що в той час добувався в кар'єрі поблизу с. Пудловець. Під будинком знаходиться підвал, який через нахил території на південь переходять у цокольний поверх. Розвинутий цоколь і фронтони роблять, будинок вищим і величнішим. На головному східному фасаді, що звернений до вул. Шевченка, виступає ризаліт, який править за вхід до будинку.
Перший і другий поверхи увінчані складними багатоступінчастими карнизами, які підкреслюють двоярусність споруди. По вертикалі фасад розчленовано плоскими пілястрами, перший поверх прикрашено рустом. Розташування пілястрів і згруповані між ними віконні прорізи надають головному фасаду своєрідного вигляду.

Цей будинок пам'ятний перебуванням у ньому багатьох видатних людей. Тут навчалася активна учасниця народницької революційної організації - Кам'янець-Подільської комуни О. І. Розумовська. Пізніше вона стала членом гуртка Натансона в Петербурзі і була притягнута до суду в "справі 193-х" - найбільшому процесі революціонерів-народників у 70-і роки минулого століття.

У гімназії здобула освіту професійна революціонерка Є.С. Шліхтер (1869-1943). Вона - одна з найстаріших членів партії, була однією з організаторів більшовицької газети "Вперед", працювала в редакції газети "Пролетарий". Після перемоги Великого Жовтня Шліхтер працювала в Наркоматі освіти РРФСР та УРСР, директором бібліотеки в м. Києві.

Наприкінці минулого століття Маріїнську жіночу гімназію закінчила Г.А. Паржецька - мати нашого земляка, відомого українського радянського поета, академіка АН УРСР, Героя Соціалістичної Праці М.П. Бажана.

У цьому будинку гімназія розташовувалась до 1920 року. Згодом постановою Народного Комісаріату УРСР від 4 липня 1920 року на базі дореволюційних гімназій створювались 4-річні і 7-річні трудові школи. В приміщенні Маріїнської гімназії розташувалась 2-а зразкова трудова школа.

З 28 березня по 3 квітня 1944 року, як про це свідчить меморіальна дошка, в цьому приміщенні перебував штаб оборони міста. Завдяки чітко налагодженій роботі штабу, очолюваного генералом О.Є. Бєловим, стійкості, масовому героїзму радянських воїнів місто перетворилося в неприступну фортецю.

У післявоєнний період на підставі постанови міськвиконкому від 15 липня 1944 року будинок був закріплений за учбовим корпусом інституту народної освіти. З 1949 року і по сьогоднішній день приміщення колишньої Маріїнської жіночої гімназії займає середня школа №8. Для учнів тут створено чудові умови для навчання і відпочинку: добре обладна. ні кабінети, світлі класи, бібліотека, спортивний зал. Школу № 8 по праву називають кузнею абітурієнтів, поскільки із кожного випуску школи 50 процентів випускників стають студентами вузів. Тільки за останніх 2 роки школа випустила із своїх стін 8 золотих медалістів. І це не дивно, адже тут працюють висококваліфіковані педагоги, серед них: Ж.М. Бабич - заслужений учитель УРСР, 3.М. Соболь, І.С. Брик - кавалер орденів Трудового Червоного Прапора та Жовтневої Революції.

Як і століття тому, пам'ятка історії і архітектури продовжує виконувати роль одного з навчальних закладів, служить сіячам доброго та прекрасного.

Папевська С.
Маріїнська гімназія // Прапор Жовтня, 1984. - 1 грудня.

Зараз загальноосвітня школа №8 перетворена на гімназію №8. Це єдиний учбовий заклад міста, в якій викладання ведеться російською мовою. При гімназії №8 діє жіноча гімназія (класи тільки для дівчат), в якій навчання ведеться українською мовою.

Інформація НПП "Подільські Товтри"