To the main menu | to the history page | to the articles list

КУЗНЕЧНА

Цe майже єдина вулиця Старого міста, яка зберегла свою давню назву. Починається Кузнечна від Турецьких бастіонів і проходить по західній частині Старого міста з півночі на південь. Назва вулиці свідчить про те, що жив тут ремісничий люд, цех ковалів. Крім них мешкали й гончарі-кахельники, склодуви. Наявність джерела на вулиці і близькість річки сприяли ремісничим роботам, а Руського ринку - продажу виробів. Під час облоги міста це був найбільш затишний куток. Тут ковалі виготовляли і ремонтували зброю.

Кузнечна вулиця існувала з XIII століття. В кінці XIV століття тут збудовано костьол святої Катерини, який був найстарішим костьолом міста. Під час окупації міста турками (1672- 1699 pp.) костьол Катерини був перетворений у склади боєприпасів. Така ж доля чекала і кляштор францисканського монастиря, що знаходився поряд.

На початку XVII століття вздовж Кузнечної вулиці монахи-кармеліти ієзуїтського ордена побудували кам'яну підпорну стіну, потиснувши хати і майстерні ремісників і розширивши та вирівнявши двір свого монастиря. Взагалі всі костьоли і монастирі будувалися в західній частині Старого міста, як у найбільш безпечній від обстрілу ворогом.

У XVII-ХVIIІ століттях витиснуті кармелітами з Кузнечної вулиці ремісники перебралнся в долину річки і біля Поштової дороги пристосували під кузні печери та старі укріплення Польської брами. Башти, побудовані ними, звалися Ковальськими.

Сучасна кузнечна вулиця має три будинки з лівого боку, перед якими мальовничо розташовані три аркади Турецьких бастіонів. Почали будуватись ці оборонні споруди з 1585 року разом з Кушнірською баштою цехом кушнірів, а в 1750 році реставровані під керівництвом військового інженера Христіана Далько.

У середині XIX століття в будинку № 2 по КУЗНЕЧНІЙ ВУЛИЦІ жив відомий лікар В.І. Фаренгольц, який написав "Обзор чумных эпидемнй в Подольской губернии". На свої кошти В.І. Фаренгольц обладнав сходи від Старого мосту до КУЗНЕЧНОЇ вулиці перилами та майданчиками. На честь цього лікаря сходи так і називають сходами Фаренгольца.

Двоповерховий будинок № 4 збудований в 1816 році з каменю костьолу Катерини - зруйнованого турками. В кінці Кузнечної вулиці стоїть дуже стара кам'яна стіна (єпіскопського палацу). Побудована вона щє в 1627 році. Це найстаріший кам'яний мур міста.
Ось така цікава історія вулиці ремісників древнього міста.

А. ТЕРЛЕЦЬКИЙ,
краєзнавець, дійсний член географічного товариства при АН УРСР.
Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1982. - 30 січня

Читайте ще про Кузнечну вулицю