To the main menu | to the history page | to the articles list

КОМБРИГ СМИРНОВ

Командир 29-ї мотострілецької бригади полковник Смирнов був умілим офіцером, грамотним тактиком. Його талант проявився при форсуванні річок Орс, Нугр у липні 1943 року. В жорстоких боях за великі населені пункти Воскресенське, Злинь, станцію Шахово, села Артюхи і Турищево комбриг показав високу мужність і відвагу.

У складі кінно-механізованої групи восени 1943 року бригада, завдяки добре організованій розвідці й вмілому управлінню боєм оволоділа містом Унеча. На ознаменування одержаної перемоги бригад! присвоєно почесне найменування "Унечська", понад двісті солдатів і офіцерів нагороджено орденами й медалями.

Весною сорок четвертого бригада успішно діяла під час Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції. Оволодівши Волочиськом, Фридріхівкою й Гусятином, бригада вийшла на підступи до Кам'янця-Подільського. На світанку 24 березня комбриг поставив моєму батальйонові завдання - у взаємодії з 61-ю гвардійською танковою бригадою знищити противника на Турецькому мосту і тим самим забезпечити розгортання головних сил корпусу. Полковник Смирнов вимагав діяти стрімко, рішуче.

На двадцяту годину танки із запаленими фарами і десантом з боєм увірвались у північно-західне передмістя Кам'янця-Подільського. Але опір ворога зростав. Через дві години в батальйон прибув комбриг, організував взаємодію між танкістами, артилеристами і мотострільцями. Після 12-хвилинного артнальоту по зайнятому фашистами берегу Смотрича штурмом оволоділи Турецьким мостом і почали стрімке просування до центру міста. Резерви, що підоспіли, закріпили наш успіх.

29 березня в місті склалася особливо напружена обстановка. Та, незважаючи на багаторазову перевагу гітлерівців, їм так і не вдалось захопити шосейну дорогу і прорватись у жодному пункті, які утримували наші частини. Гітлерівці билися несамовито, і все ж змушені були відходити.

Цього бойового дня Михайло Семенович Смирнов займався звичайними справами бригади. Та осколок авіабомби обірвав життя цієї чудової людини, комуніста, товариша, полум'яного патріота нашої Батьківщини. Втрата командира одізвалась великим болем у серцях уральців-добровольців. Воїни поклялись помститись за його смерть.

По війні кам'янчани поставили на могилі Михайла Семеновича Смирнова пам'ятник, і ми, воїни бригади, широ дякуємо їм за нетлінну пам'ять про нашого комбрига.

Дозорцев Ф.
Комбриг Смирнов // Прапор Жовтня, 1984. - 28 березня.