To the main menu | to the history page | to the articles list

Валентина ВІНЮКОВА,
Кам'янець-Подільський історичний музей-заповідник
"Подолянин", 6.12.2002 р.

КОГО У ФОРТЕЦІ МАЛЮВАВ ТРОПІНІН?

Після другого поділу Польщі (1793 р.) Поділля увійшло до складу Росії. Російським вельможам та урядовцям стали щедро роздавати землі - королівщину, староства, конфісковані маєтки. У Подільській губернії землі отримали князь Потьомкін, його племінниці Браницька та Скавронська, графи Безбородько, Шереметьєв, Гудович, брати Моркови та інші.

Граф Аркадій Іванович МОРКОВ (1738 -1827) - російський дипломат. Катерина II подарувала йому Довжок, Карвасари, Підзамче, Татариски, Янчинці, Голосків, Кептинці, що входили до Кам'янецького староства, а також Вербку, Козак, Щедрову Летичівського повіту. Після смерті Катерини II (1796 р.) Аркадій Морков відійшов від справ і чотири роки мешкав у Кам'янці-Подільському. Його брат Іраклій Іванович МОРКОВ (? -1829) одержав від імператриці Сальницьке староство. Йому також дісталися села (серед них і Кукавка нинішнього Могилів-Подільського району Він-ницької області), конфісковані у шляхтянки Катерини Косалівської за відмову присягнути на вірність імператриці. У ці маєтки Іраклій Морков відправив частину своєї челяді, зокрема талановитого художника-кріпака Василя ТРОПІНІНА.

Василь Андрійович Тропінін (1776 -1857) народився в с.Карпово Новгородської губернії. Згідно з наказом Моркова навчався кондитерській справі в Петербурзі. Відвідував безкоштовні класи малювання в Академії мистецтв, а з 1799 р. навчався там як "сторонній учень". З вересня 1804 р. до 1812р. та в 1818-1821 рр. проживав у с.Кукавка. Україна замінила йому стажування в Італії, куди відправляли художників після закінчення Академії мистецтв. До подільського періоду творчості Тропініна належить картина "Весілля в селі Кукавці", декілька портретів українських селян. Тропінін спроектував і розписав церкву с.Кукавка.

Тропінін. "Портрет молодого селянина"Видатний український історик мистецтва Кость ШИРОЦЬКИЙ вважав, що один з чоловічих портретів, написаних художником на Поділлі, є портретом Устима КАРМЕЛЮКА - легендарного героя українського народу. Тропінін написав портрет під час ув'язнення Кармелюка в казематах Кам'янецької фортеці. Зберігається цей портрет під назвою "Українець середніх років" у Київському державному музеї українського мистецтва, інший варіант -у Нижньотагільському музеї образотворчого мистецтва.

Версію Широцького підтримав художник-графік Володимир ГАГЕНМЕЙСТЕР, який у 1916-1931 рр. завідував Кам'янець-Подільською художньо-промисловою школою. 1924 р. Гагенмейстер створив літографію "Устим Кармелюк" за мотивами Тропінінового "Українця середніх років". Портрет увійшов до всіх українських енциклопедій та підручників як портрет Кармелюка.

Устима Кармелюка ув'язнювали в кам'янецькій фортеці в 1814, 1818, 1823 роках. Тропінін міг намалювати його лише 1818 р. (в інші роки його не було в Україні). 1818 р. Устиму Кармелюку (народився 1787 р.) виповнився 31 рік. Отже, він не міг бути літньою людиною з сивими скронями і вусами, яка постає з портрету "Українець середніх років".

Чоловічі портрети, написані Тропініним на Поділлі, прикметні тим, що художник намагався проникнути в характери героїв, розгледіти, що ховається за зовнішністю, у чому причина настороженості, прихованої в очах. Одягнені портретовані в святковий одяг, ретельно виписаний майстром. Гарячий колорит фону створює ефект яскравого українського сонця. Із цього ряду випадає "Портрет молодого селянина". На ньому зображено молодого вродливого чоловіка на фоні складеної з каменів стіни, що нагадує кладку стін Папської вежі, в якій тричі ув'язнювали Кармелюка. Вродливе подовжене обличчя. Верхній одяг схожий на тюремний халат. Портрет міг би бути ілюстрацією до роману Михайла СТАРИЦЬКОГО "Розбійник Кармелюк", в якому Устима зображено романтичним героєм-коханцем. Однак це зображення не відповідає описам Кармелюка в офіційних документах: "На зріст 2 аршини і 6,5 вершків. Обличчя кругле, ніс помірний, волосся на голові, бровах, вусах та бороді світло-русяве, очі блакитні".

Достеменно знаємо лише таке: 1818 р. Тропінін, супроводжуючи Іраклія Моркова до брата, відвідав Кам'янець, у фортеці намалював одного з в'язнів. Але чи то був Устим Кармелюк, чи хтось інший - досі не з'ясовано.