To the main menu | to the history page | to the articles list

Ключ до таємниці

Триває археологічне дослідження Кам'янця-Подільського. Кожен рік вносить нові сторінки в його будівельну історію.
Нещодавно перелік історико-архітектурних пам'яток міста збагатився ще двома цікавими спорудами: унікальними інженерними конструкціями XVI ст. - підйомним мостом та Напольною брамою.

Весною 1978 року стався обвал дороги, яка з'єднує Підзамче і Старе місто і проходить повз північні фортечні мури. Дослідженням ділянки зайнялися науковці.

З'ясувалося, що обвал трапився через накопичення ґрунтових вод, які до XVIII ст. вільно стікали в річку. Аварійна ділянка дороги відповідає північному завершенню засипаного давнього рову, який розділяв колись територію старого замку і нового земляного. Рів цей, напевно, існував ще в давньоруський період, а пізніше розширювався і поглиблювався.

Ширина рову в середині XVI ст. досягла 30 метрів. Саме в цей час у 1544 році було побудовано Напільний міст у тому місці, де тепер проходить дорога.

У кінці XVII ст. (під час штурму Кам'янця-Подільського турками) міст був зруйнований, а рів частково засипаний. Залишки його, виявлені під час досліджень, являють собою кам'яні пілони, семиметрові завдовжки і метрові шириною, які розташовані під проїзного частиною дороги на глибині п'ять метрів.

Побудована разом з мостом Напільна брама прилягала до башти Стара Рожанка, а з півночі підходила до урвища. В кінці XVII ст. брама була пошкоджена, але швидко відбудована, про що свідчить напис турецькою мовою, висічений на кам'яній плиті західного фасаду.

Пізніше Напільна брама, реконструйована комендантом фортеці Яном де Вітте, одержала назву Станіслава Августа. Брама - цікава архітектурна споруда з арочним проїздом у центрі. З обох боків арочні ніші. В'їзд являє собою арку з гарним обрамленням з білого каменю. На фронтоні напис латинською мовою та герб Станіслава Августа. В кінці XIX ст. у зв'язку з поганим станом дороги брама була розібрана.

Проведені спеціалістами дослідження аварійної ділянки дозволили розробити пропозиції щодо робіт, які не тільки запобігають можливості обвалу в майбутньому, але й у деяких місцях відроджують первинний вигляд замку. Головна увага буде приділятися відбудові підйомного моста та Напільної брами.

Після робіт тут курсуватимуть тільки легкові автомашини. Проект реконструкції для нової проїзної частини розроблений з урахуванням експозиції законсервованих залишків моста XVI ст.

Всі результати археологічних досліджень на території Старого міста повинні стати частиною комплексного дослідження і вивчення заповідної території. Вони допоможуть відтворити цілісну картину археологічного, архітектурного історичного життя Кам'янця-Подільського як одного з найдавніших міст України.

У зв'язку з цінністю історико-архітектурної спадщини на території заповідника як на поверхні, так і особливо в підземній частині в місті буде створена постійно діюча комплексна архітектурно-археологічна експедиція "Стародавній Кам'янець-Подільський", завданням якої і стане вивчення заповідної території.

В систему заходів, що проводяться Державним історико-архітектурним заповідником, включаються не тільки реставраційні роботи, але й створення сучасного культурного центру. Значно розшириться і експозиційна площа музеїв та виставок. Передбачаємо створити в одному з об'єктів заповідника музей археології Поділля.

А. ГРИГОРЧУК,
старший науковий співробітник Державного історико-архітектурного заповідника.