Повернутись в головне меню | до історичних відомостей | до списку статей

Надруковано: "Подолянин", 9 вересня 2005 р.

10 вересня - День українського кіно

КІНО І КАМ'ЯНЕЦЬ

Олег БУДЗЕЙ, "ПОДОЛЯНИН"

ТРИ СТАРІ ФОРТЕЦІ

У Кам'янці-Подільському можна знімати геть усе, що потрібно для кінематографії: і Прованс, і Отелло, і кадри з життя різних східних країн. Таку слушну думку, що радісно лоскоче серце кожного кам'янчанина, висловив один із талановитих майстрів французького кіно Жан ЛОТЦ, побувавши 1937 року в місті над Смотричем у гостях у творчої групи Одеської кіностудії. А висловив він цю думку в розмові з нашим земляком - письменником, автором знаменитої трилогії "Стара фортеця" Володимиром БЄЛЯЄВИМ.
На жаль, що саме тоді знімали одесити в Кам'янці-Подільському, ні Жан Лотц, ні Володимир Бєляєв не повідомили. Але цілком вірогідно, що це була перша екранізація першої частини "Старої фортеці". Адже відомо, що першу частину популярної трилогії Бєляєв опублікував 1937 р., а вже 1938 р. на екрани вийшла кінострічка "Стара фортеця", знята саме Одеською кіностудією художніх фільмів, причому за сценарієм автора. А де ж знімати Кам'янець і його неповторну Стару фортецю, як не в самому Кам'янці? До речі, у цьому фільмі дебютував як кіноактор визнаний український майстер художнього слова Андрій СОВА, який тоді навчався на останньому курсі Одеського театрального училища. А партнером Андрія Корнійовича у фільмі був Марк БЕРНЕС.
На жаль, довоєнна кіноверсія "Старої фортеці" сьогодні зосталася, фактично, поза кадром як глядачів, так і дослідників. Адже після війни з'явилися ще дві екранізації трилогії нашого земляка. Так, 1955 р. на кіноекрани вийшов фільм "Тривожна молодість" Київської кіностудії художніх фільмів. Цю стрічку за мотивами "Старої фортеці" знімали в Кам'янці-Подільському Олександр АЛОВ і Володимир НАУМОВ. Сценарій написали Володимир БЄЛЯЄВ і Михайло БЛЕЙМАН, оператором картини був Олександр ПИЩИКОВ. У фільмі знімалися популярні радянські актори Борис БАБОЧКІН (у ролі секретаря ЦК КП(б)У) і Микола КРЮЧКОВ. А Котьку Григоренка зіграв молодий Микола РИБНИКОВ, який через кілька років прославиться ролями у фільмах "Весна на Зарічній вулиці" та "Висота".
А ще через два десятиліття "Стара фортеця" прийшла в кожну домівку, де був телевізор, адже в 1971-1973 рр. було знято семисерійний телефільм за трилогією нашого земляка. Телеверсію за сценарієм автора теж випало робити київським кіномитцям. Режисером стрічки був Олександр МУРАТОВ - син відомого українського поета Ігоря МУРАТОВА. Перші кам'янецькі кадри було знято влітку 1972 р. Зйомки проходили і на Замковому мосту, і біля Ратуші, і в технікумі харчової промисловості ("будинку з привидами" в романі Бєляєва), і в селах району...

ЯК БРИГАДА БРИГАДУ ЗНІМАЛА

У вересні 1938 р. знаменитий Олександр ДОВЖЕНКО знімав у Кам'янці-Подільському низку епізодів фільму "Щорс". Про те, як це відбувалося, можна довідатися зі статті журналіста й поета Віталія ХОМЕНКА "Бригада режисера Довженка в Кам'янці", вміщеній 16 вересня 1938 р. у газеті "Червоний кордон". Наведемо цей матеріал повністю:
"..Грім вибухів лунає над провулками. Дим стелиться над землею. Страхом перекошені обличчя людей. Крики, гамір переляканої юрби зливаються з брязкотом розбитих шибок. То там, то тут з'являються гумові "трупи".
Це - "Петлюра вступає в Бердичів"...
Незабаром на площі виникає інше видовище. Шумний натовп таращанців - гнівних і безстрашних - рветься на Київ. Вони змучені, босі, обдерті, багато хто поранений, але всі готові до рішучого бою.
Та ось назустріч вибігає Боженків ад'ютант Савка Троян:
- Тихо! Батько занедужав...
І вмить все змовкає, навшпиньки йдуть бійці, прибиті невтішною звісткою, і очі всіх звернені до хатини, де хворий лежить командир.

* * *

- Знімання кінофільму "Щорс" наближається до кінця, - заявив у розмові з нашим кореспондентом режисер-орденоносець Олександр Довженко. - Бригада, що працює над фільмом, напружує всі зусилля, щоб якнайшвидше виконати почесне сталінське завдання - відтворити в кіно безсмертний образ українського Чапаєва.
Близько півмісяця наша група працює на Кам'янеччині (тодішня Кам'янеччина - це нинішня Хмельницька область. - О.Б.). Ми вже зняли ряд масових сцен, перебуваючи у Проскурові. В Кам'янці-Подільському проведено знімання великої масової сцени - розмова Щорса і Боженка з Таращанською бригадою. В цій сцені брало участь 500 чоловік. Знято також частину кадрів, що змальовують бої під Бердичевом, відступ Київського полку з Бердичева і вступ у Бердичів петлюрівських частин.
Роботою в Кам'янці ми закінчуємо великі натурні знімання. Тут же знімаємо ряд епізодів, де буде зайнята менша кількість виконавців (бої на єврейському кладовищі, розмова Щорса з шофером Романом Клименком тощо).
Тепер групі залишається провести деякі натурні знімання в Києві - цю роботу ми закінчимо днів за шість, і частину павільйонних знімань. В Київській кіностудії для фільму "Щорс" закінчується спорудження макету гетьманського палацу тощо.
Ближчим часом розпочнеться чорновий монтаж фільму, а в грудні "Щорс" з'явиться на екранах Радянського Союзу".
До цього залишається тільки додати, що у фільмі Миколу ЩОРСА зіграв Євген САМОЙЛОВ, Василя БОЖЕНКА - актор Московського Малого театру Іван СКУРАТОВ (до цього у кіно він не знімався), оператором фільму був Юрій ЄКЕЛЬЧИК, а співрежисером Юлія СОЛНЦЕВА. І ще: фільм вийшов на екрани не в грудні 1938 р., як планував Довженко, а 1 травня 1939 р.

ІЗ СЕЙФУ СЕРГІЯ ГЕРАСИМОВА

Цього року в знаменитій московській серії "100 великих" побачила світ збірка нарисів Ігоря МУССКОГО "Сто великих вітчизняних кінофільмів". Приємно, що серед ста кіношедеврів ми бачимо і фільм "Комісар" Олександра АСКОЛЬДОВА, зйомки якого відбувалися 1966 р. у Кам'янці-Подільському. Ось як про це 24 вересня 1966 р. розповіла місцева газета "Прапор Жовтня":
"У Кам'янці-Подільському Московська кіностудія імені Горького знімає художній кінофільм "Комісар". З цього приводу наш позаштатний кореспондент, дипломант факультету журналістики Львівського державного університету С. Г. Демчик розмовляв із режисером-постановником та автором сценарію фільму Олександром Яковичем Аскольдовим. Нижче подаємо зміст розмови.
- Якій темі присвячується кінофільм?
- Сценарій фільму "Комісар" написано мною за мотивами однойменного оповідання Василя Гроссмана (насправді оповідання називається "В городе Бердичеве". - О.Б.). В ньому буде відображено події громадянської війни.
Короткий сюжет фільму такий. Жінка-комісар у складних умовах життя потрапляє в багатодітну сім'ю. Під впливом цієї сім'ї комісар - людина великої революційної переконаності - стає людиною великої душевної краси, розкриває свої глибокі почуття.
Свій фільм ми присвячуємо 50-річчю Радянської влади.
- Розкажіть, будь ласка, про творців фільму.
- Мені приємно відзначити, що головну роль - комісара Вавілової - грає відома кіноактриса - заслужена артистка РРФСР Нонна Мордюкова. В ролі глави сім'ї - Юхима, до якого потрапляє на постій Вавілова, виступає артист Роланд Биков, відомий глядачам із фільмів "Здрастуй, це я", "Я крокую по Москві". Його також знають як режисера фільмів "Сім няньок", "Пропало літо", "Айболить-66" та інших.
Роль дружини Юхима виконує артистка Раїса Недашківська, яка знімалася у картинах "Царева наречена", "Лісова пісня". У фільмі також зайняті артисти Віктор Шахов, Леонід Реутов, Семен Морозов, Антоніна Дмитрієва, Людмила Волинська. В ролі дозорного - учень московської школи Володя Данилін.
Оператор фільму - Валерій Гінзбург знімав картини "Солдат Іван Бровкін", "Коли дерева були великими", "Стрибок на світанку" та інші. Головний художник - Сергій Серебряников. Він оформлював кінотвори "На семи вітрах", "Сіра хвороба", "Я купив тата".
- Чому для зйомок вибране наше місто?
- Кам'янець-Подільський - це кінематографічний заповідник. Слава про нього відома всім кіномитцям. Тут буде знято значну частину фільму - всю осінню та літню натуру, вступ наших військ у місто та відступ їх і цілу низку інших подій. За пошуками цієї натури ми проїхали шість з половиною тисяч кілометрів (у Білорусії, Молдавії, Литві і т. д.). Кращих місць, ніж тут, ніде не знайшли.
У місті зйомки триватимуть до 7 листопада ц.р. А потім продовжимо свою роботу в Москві, у павільйонах кіностудії. Дуже радий, що кам'янчани подають велику допомогу в створенні кінофільму.
- Коли глядач побачить Ваш фільм?
- Свою роботу ми плануємо закінчити в середині лютого наступного року. Сподіваємось, що знову зустрінемось з кам'янчанами - під час прем'єри нашого кінофільму".
21 серпня 1967 р. відбувся перший перегляд фільму на кіностудії, наступного дня картину показали начальству з Держкіно. Заступник голови Держкіно БАСКАКОВ привітав колектив із великою ідеологічною перемогою. Усе було би добре, якби не шестиденна війна Ізраїлю проти арабських країн (5-10 червня 1967 р.). Тож найвище кінематографічне начальство задумалося, як тепер бути, якщо в "Комісарі" фігурує єврейська сім'я, та ще як позитивний герой. 29 грудня 1967 р. фільм було обговорено на сценарній редакційній колегії Держкіно. Стрічку визнали одночасно як антиросійською, так і антисемітською. Розглядався навіть варіант: замінити у фільмі євреїв на татар. Врешті дали команду: зробити з "Комісара" короткометражний фільм і списати його.
11 березня 1969 р. Олександра Аскольдова звільнили з роботи через невідповідність посаді режисера. Атестаційна комісія визнала, що він не відповідає навіть посаді другого режисера - через брак професійних навичок.
...Коли 28 листопада 1985 р. помер знаменитий діяч кіно Сергій ГЕРАСИМОВ, у сейфі його службового кабінету комісія виявила тільки партквиток і... негатив фільму Аскольдова "Комісар". У такий спосіб Сергій Аполлінарійович урятував кіношедевр від смерті. Наступного року Конфліктна комісія Спілки кінематографістів СРСР ухвалила відновити картину в авторському оригіналі й випустити її на екран. Прем'єра "Комісара" відбулася в липні 1987 р. А далі картина здобула аж чотири призи на престижному кінофестивалі в Західному Берліні, приз за найкращу режисуру на Міжнародному кінофестивалі в Генті (Бельгія). Режисер і актори побували на прем'єрах у країнах чотирьох континентів.
Прем'єра, яку режисер обіцяв кам'янчанам, відбулася аж через 36 років після інтерв'ю - 25 жовтня 2002 р. у МЦ "Дружба". Олександр АСКОЛЬДОВ і Раїса НЕДАШКІВСЬКА після 36-річної розлуки знову побували в місті зйомок "Комісара". Не обійшлось і без приємних сюрпризів: на зустрічі був наймолодший "син" багатодітної героїні Недашківської - під час зйомок ще немовля. Зворушлива сцена зустрічі "матері" та "сина" після 36-річної розлуки прикрасила би будь-який латиноамериканський серіал.

А ЩЕ У НАС ЗНІМАЛИ...

1957 р. у місті над Смотричем Київська студія художніх кінофільмів знімала фільм "Народжені бурею" за однойменним романом Миколи ОСТРОВСЬКОГО (режисери-постановники Артур ВОЙТЕЦЬКИЙ і Яків БАЗЕЛЯН, оператор Ілля МИНЬКОВЕЦЬКИЙ). У ролі робітника-більшовика Сигізмунда Раєвського знявся Олег ЖАКОВ. Того ж року Одеська кіностудія знімала в Кам'янці-Подільському художній фільм "Орлятко".
Восени 1983 р. студія "Білорусфільм" знімала в Кам'янці-Подільському двосерійний телефільм "Чорний замок Ольшанський" за однойменним романом Володимира КОРОТКЕВИЧА. Як зазначив режисер-постановник фільму Михайло ПТАШУК, "ваша Стара фортеця - чудова натура для наших зйомок, а в Білорусі і фортеці, і замки під час минулої війни повністю зруйновано". Роль князя Ольшанського у фільмі виконав Леонід МАРКОВ.
У серпні 1986 р. у с.Дерев'яне та його околицях розпочалися зйомки фільму "У синьому небі висію ліс" (остаточна назва - "Солом'яні дзвони"). Знімав фільм, написавши сценарій за творами Євгена ГУЦАЛА, Юрій ІЛЬЄНКО. У фільмі, зокрема, знімалися Лесь СЕРДЮК, Михайло ГОЛУБОВИЧ, Майя БУЛГАКОВА, Ніна МАТВІЄНКО, а також Ольга СУМСЬКА - тоді ще студентка Київського театрального інституту.
Багатьом ще пам'ятно, як два роки тому Володимир МАШКОВ із кіностудії "Мосфільм" знімав у Старому місті Кам'янця-Подільського (зокрема, на вулиці Вірменській) Тульчин для свого фільму за п'єсою Олександра ГАЛИЧА "Матроська тиша". Фільм вийшов на екрани під назвою "Тато".
А ще в Кам'янці-Подільському знімали фільми "Співробітник ЧК", "Циганка Аза", "Яса", "Партитура на могильному камені", "Богдан Хмельницький" та інші. І, взагалі, тема "Кіно і Кам'янець" заслуговує на окрему ґрунтовну книгу.

...І, НАРЕШТІ, "ХАЗЯЙКА ЗАЇЗДУ"

А нещодавно кам'янецькі газети облетіла нова радісна кінозвістка: у нашому місті, а точніше - в готельному комплексі "Ксенія" на Підзамчі, зніматимуть фільм за комедією Карло ГОЛЬДОНІ "Хазяйка заїзду", написаною ще 1753 р. (у російському перекладі п'єса називається "Трактирщица"). Щоправда, дію перенесуть з Італії в Україну та в наш час. Так, зокрема, один із героїв (його гратиме Остап СТУПКА) буде байкером (тож Остап Богданович активно освоює мотоцикл), а інший герой (його гратиме Богдан СТУПКА) - визнаним у роки застою письменником, двічі Героєм Соціалістичної Праці. Обоє боротимуться за серце власниці кафе "Мірандоліна" (принаймні, так кафе називалося в Гольдоні; в нас воно, можливо, називатиметься "Ксенія"). Роль хазяйки кафе зіграє молода московська актриса Емілія СПІВАК. Родом вона з Чернівців, тож проблем з українською мовою в неї не буде.
Можна сподіватися, що і в майбутньому ми ще не раз побачимо Кам'янець-Подільський у різноманітних художніх фільмах. І під різними іменами (з Кам'янцем у ролі Бердичева, Тульчина ми вже добре знайомі).