To the main menu | to the history page | to the articles list

Імені Володарського

Ця невелика вулиця, названа в честь видатного партійного і державного діяча М.М. Володарського, пролягла через центр Старого міста. На ній розташовані Кам'янець-Подільський райком Комуністичної партії України, райком ЛКСМУ та ряд інших районних установ, зокрема, районний відділ культури, районна бібліотека. Тут також Дошка пошани передовиків сільського господарства району.

Задовго до Великої Жовтневої соціалістичної революції вулиця називалася Троїцькою, від назви церкви і монастиря, які розташовувалися зліва від теперішньої автобусної зупинки до контори промторгу. З XIX століття вулицю перейменували в Конторську.
Під час Великої Вітчизняної війни майже всі п'ятнадцять будинків на цій вулиці були зруйновані.

З правого боку зберігся будинок №2, в якому розміщені районні установи, відділи райвиконкому, а також поштове відділення і ощадкаса. Цей будинок, побудований у 1875 році в стилі російського класицизму, з великим внутрішнім подвір'ям і вїзним тунелем з воротами. До революції тут був готель Бель-Вью.

У дні визволення міста від фашистських загарбників у цьому будинку з 28 березня по 2 квітня 1944 року перебував штаб 10-го Уральського гвардійського добровольчого танкового корпусу, про що свідчить меморіальна дошка, встановлена на фасаді.
У колишньому Петропавловському провулку (тепер провулок Пугачева), що розташований між вулицями Володарського і Косіора, в кінці XVIII-XIX століть жили реміеникн-різьбярі по дереву. Вони прикрашали художніми виробами храми та приватні будинки.

Далі, на місці переходу, що веде до історичного факультету педінституту, до війни була кам'яна споруда українського (руського) магістрату, побудована ще в 1589 році. Поруч з цим будинком з півдня стояв палац подільського маршалка Кайтака Старжинського, побудований у 1810 році. Обидва ці будинки зруйновані фашистами. На місці палацу Старжинського тепер збудовано будинок райкому партії і райкому комсомолу.

З другої половини XIX століття у двоповерховому будинку Старжинського, який був власником села Островчани, жила сім'я Ідель Двойрес. З початку XX ст. її дочка Дора та син Емануїл брали активну участь у транспортуванні нелегальної революційної літератури з-за кордону в Росію.

Двоюрідний брат Д.І. Двойрес Борис Збарський після виключення з гімназії емігрував за кордон. У 1911 році закінчив Женевський університет і з дипломом лікаря повернувся в Росію. В 1924 році професор В.П. Воробйов та Б.І. Збарський за дорученням Радянського уряду забальзамували тіло В.І. Леніна і зберегли дорогий образ Ілліча для прийдешніх поколінь. Помер Б.І. Збарський у 1954 році.

Приміщення навпроти райкому партії, де тепер розміщена контора промторгу, до Жовтневої революції належало Гранд-готелю, що виходив фасадом на Поштову вулицю (тепер вул. Кірова). За будинком промторгу вулицю перетинає провулок, названий в 1936 році іменем Шолом-Алейхема - на честь єврейського письменника-демократа, який змальовував життя дореволюційної єврейської бідноти.
За провулком вздовж вулиці Володарського розташований двоповерховий будинок з галереєю, споруджений у середині XIX сторіччя. До революції тут був заїжджий дім.

Ось яку багату історію має ця порівняно невелика вулиця Володарського в Старому місті.

А. ТЕРЛЕЦЬКИЙ,
краєзнавець, член товариства охорони пам'ятників історії та культури.
Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1981. - 17 жовтня