To the main menu | to the history page | to the articles list

ІМЕНІ УРИЦЬКОГО

Названа вулиця на честь видатного партійного і державного діяча М.С. Урицького, який загинув у 1918 році від рук контрреволюціонерів.
Ця невелика вулиця, що з'єднує Центральну площу з Старобульварним спуском до XIX сторіччя йменувалася Тринітарською за назвою костьолу, до якого вона вела. Костьол побудовано в 1765 році на місці дерев'яного.

Після возз'єднання Поділля з Росією, у зв'язку з тим, що в ратуші на Центральній площі розмістилося губернське поліцейське управління, вулицю назвали Поліцейською. По ній не раз у 20-30-х роках XIX ст. в поліцейське управління водили ватажка народних повстанців Устима Кармалюка, який тоді був ув'язнений в Папській башті Старої фортеці (нині Кармалюкова). Вузька і звивиста Поліцейська вуличка, була зручним шляхом, по якому ув'язнених доставляли з фортеці до ратуші, де їх катували, або страчували на "лобному місці", що знаходилось, між ратушею і вірменською криницею. Не раз тут катували й Устима Кармалюка, випалили йому тавро на чолі. Звідси його в 1823 році вислали до Сибіру. Ще раніше, в 1734 році, тут страчено ватажка гайдамацького руху Івана Клобуцького.

До Великої Вітчизняної війни вулиця мала назву імені III-го Інтернаціоналу. Тут стояло близько десяти житлових будинків. З них у час війни збереглося лише два. Найстарішому, за номером 4, - триста років.

На кyтi з правого боку вулиці Поліцейської і Архирейського провулку на початку XIX сторіччя стояв будинок Бесядовського, в якому були розмішені класи чоловічої гімназії, яка була відкрита в 1831 році.

В одній із садиб, яка була знищена під час війни, злівого боку вулиці, жив перший у нашому місті заслужений лікар республіки Ю.Й.Манасевич, який працював дитячим лікарем з 1904 по 1965 рік.

Тепер вулиця Урицького одна з основних вулиць Старого міста, по ній пролягає автобусний маршрут до швейної фабрики.

А. ТЕРЛЕЦЬКИЙ,
краєзнавець, член, географічного товариства СРСР.
Прапор Жовтня. - Кам'янець-Подільський, 1982. - 17 липня