To the main menu | to the history page | to the articles list

Тетяна БУРДЕГА
Кам'янець-Подільський вісник, 22 червня 2003 р.

І ПОДИХ КАРПАТ, І АРОМАТ СУБТРОПІКІВ

Кам'янець Подільський ботанічний сад веде своє літочислення з 1 жовтня 1930 р . коли Народний комісаріат освіти виділив його в окрему науково-дослідну установу, а першим директором і засновником став Нестор ГАМОРАК -професор, викладач Інституту народної освіти, пізніше репресований. Хоча офіційне життя саду почалося з 1930 p., але основна ділянка роботи була зроблена ще задовго до цього. Вже 1925 р. було закладено біля Інституту народної освіти близько десятини саду. Через рік у ньому нараховувалось більше 500 рослин, сьогодні ж їх кількість сягає 1,5 тис. видів. 1927 р. вже розпочався обмін насінням з іншими республіками колишнього Радянського Союзу. Через чотири роки наш ботанічний уже обмінювався насінням та досвідом з 29 ботанічними садами СРСР і 91 закордонними.

Ще в ті далекі роки співробітники саду працювали над створенням комфорту рослинам і швидкої їхньої акліматизації, це ж саме вони продовжують робити сьогодні.

У роки Великої Вітчизняної війни колекція саду знаходилась під загрозою вивезення до Німеччини, але, на щастя, залишилась практично непошкодженою. До сьогодні, наприклад, збереглися дуб черещатий, монстера делікатесна і деякі види пальми.

Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 7 серпня 1963 року ботанічному саду надано статус "Пам'ятки природи республіканського значення".

У липні 1996 року його передано ПДАТА як "Пам'ятку природи загальнодержавного значення".

Нині в структурі ботанічного досить успішно функціонують три лабораторії: дендрології, флори, декоративного квітникарства.
Колекційний фонд включає колекції: дерев і кущів (570 видів), тропічних і субтропічних рослин (400 видів), раритетів (45 видів), лікарських та інших корисних рослин (110 видів), багаторічних трав'янистих квітково-декоративних (211 видів).

Та чи не найдивовижнішим і найцікавішим місцем тут є оранжерея субтропічних рослин. Ось араукарія висока ділить своїми гілками умовне коло на п'ять рівних частин (природна симетрія - чи не цікаво?!). А ось фікуси. У нашому ботанічному саду їх аж 10 видів. Є два хлібних дерева, батьківщиною яких є Індія. Корінні жителі цієї країни вважають: хто має хоча б два хлібних дерева, той забезпечений насущним. Також представлені у теплиці 12 видів пальм та 25 видів папороті.

Вирощуються у ботанічному саду рослини з різних континентів нашої планети: В'єтнаму, Мексики, Австралії, Китаю. Є тут мандарин, лимон, навіть дикорослий банан - найвища трав'яниста рослина. Щоправда, плоди його не зовсім схожі на ті, які ми звикли бачити на прилавках магазинів.

Серед усього цього різнотрав'я, пишних дерев та пахучих квітів символом Кам'янець-Подільського ботанічного саду є 73-річна верба. Навіть сильні вітри не шкодять життєдайній силі цього дерева. Верба пустила нове молоде віття і набирає сили з кореня.

А робочий колектив, який налічує 30 чоловік, черпає силу й енергію від своїх зелених друзів. Натомість віддають "своїм підопічним" усю теплоту і любов дбайливих рук. Згадати хоча б початок 90-х, коли у місті через аварію два тижні не було опалення, але саме завдяки вірним і відданим працівниками, які опалювали цілодобово теплиці, колекцію саду вдалося зберегти.

Сьогодні ботанічний сад (директор Михайло ХОМОВИЙ) є навчальною базою ПДАТА, студенти якої мають можливість проходити практику з ботаніки, екології, фізіології рослин та рослинництва.

Блукаючи куточками саду, відпочиваєш душею. Завітайте сюди й відчуєте і подих Карпат, і аромат субтропіків.

лаборант ботанічного саду Ганна ПЕТРИШИНА доглядає за монстерою делікатесною,
На знімку: лаборант ботанічного саду Ганна ПЕТРИШИНА доглядає за монстерою делікатесною,
яка вперше за 30 років зацвіла і дала плоди.