To the main menu | to the history page | to the articles list

[ на головну сторінку ] [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

мистецтво / публіцистика

Наталя Урсу-Яворська

КУТІ ДВЕРІ КАМ'ЯНЕЦЬКОЇ КАТЕДРИ

А.Шреєр. Двері до катедрального костелу. 1997 р.Декоративності й ошатності надали середньовічній архітектурній пам'ятці -Петропавлівському катедральному костелу в Кам'янці-Подільському куті двері роботи Андрія Шреєра та його помічників Віктора Крапивки й Олександра Миронюка. Двері зроблено холодним способом, вручну, з нержавної сталі з доданням мосяжних нют і бронзового литва - накладних елементів і ручок-калатал. Замок (власної конструкції майстра) - зіркової системи з шістьма точками замикання.

А.Шреєр відтворив характерний для середньовіччя мотив виноградного листя в рельєфному декорі, що символізує Ісуса Христа, який, згідно з біблійною оповіддю, називав себе виноградною лозою. Такий мотив на головних дверях костелу ніби перегукується з найкращими світовими зразками художнього ковальства, зокрема з кутим декором собору Нотр Дам у Парижі - дивовижною в'яззю виноградного листя.

На бронзових литих накладках вміщено геральдичні символи Кам'янця-Подільського

і папи римського, розташовані на тлі капітули - мальтійського хреста з атрибутами святих апостолів Петра і Павла (ключі й меч) та біскупської влади.

Двері А.Шреєра, безперечно, визначний твір ковальського мистецтва, що постав у тісному зв'язку з архітектурою.


ПУ № 3-4 2000 р.


[ на головну сторінку ] [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]