To the main menu | to the history page | to the articles list

ДЛЯ ВНУКІВ І ПРАВНУКІВ

Як виникло село? Від чого пішла назва? Хто творив його історію на різних етапах? Над цим не раз замислювалися балинці. Але дослідити, зібрати відомості, впорядкувати їх взялися порівняно нещодавно. Ініціатором доброї справи став голова правління місцевого колгоспу імені Пархоменка Микола Павлович Пасіченко. Порадившись з активістами, він переконався, то найкраще справитись з таким відповідальним завданням зможе Георгій Феофанович Фамулевич.

В минулому офіцер, учасник Великої Вітчизняної війни, Георгій Феофанович тривалий час вчителював, був директором школи, завідуючим районним відділом народної освіти. Нині, на заслуженому відпочинку. З притаманною йому ретельністю взявся за справу. І
уже чимало встиг зробити.

Береги річечки Мукші, що змійкою в'ється мальовничим видолинком попід хатами колгоспників, у сиву давнину поросли липами. За переказами, з усієї округи з'їжджались сюди багатії і влаштовували гуляння. Слава про них розійшлась по усіх усюдах. І первісна назва села Чорний Брід стала забуватись. А виникла нова - Балин. Як рахує Георгій Феофанович, пішла вона від слів "бал" та "лин".
Пам'ятають балинці, що на річці було п'ять млинів. Збереглися згадки про кармелюківців, невдоволення місцевих селян утисками панів. В усій повноті вдалося Фамулевичу відтворити буремні дні. Великої Жовтневої соціалістичної революції, події громадянської війни, колективізації. Па початку 30-х років в селі було створено чотири артілі - "Червона нива", "Нове життя", імені Чапаєва та "Перемога".

За мужність і героїзм у роки Великої Вітчизняної війни 212 балинців нагороджені орденами і медалями. Значна частина відомостей про село - це рукописні спогади односельчан Георгія Феофановича та його власні. Зацікавився історією села і земляк балинців - Павло Іванович Шендерецький, який проживає нині в Москві. Торік ї цього року приїжджав у Балин. Побачивши зроблене руками Георгія Феофановича та його помічників, запропонував створити сільський музей. Для цієї справи виділяє тисячу карбованців із власних збережень. Є і в селі ентузіасти, котрі готові своїм трудом і коштами сприяти створенню музею.

М. ІЩЕНКО,
Дунаєвецький район.
Радянське Поділля. - Хмельницький, 1983. - 23 жовтня