To the main menu | to the history page | to the articles list

Перейти у головне меню

ДЛЯ РОЗДУМІВ І СПІЛКУВАННЯ З ВИСОКИМ

Кам'янець-Подільській картинній галереї 23 лютого виповнюється 20 років. Ошатний будинок на вулиці П'ятницькій у Старому місті, здається, було збудовано саме для того, щоб у його тихих залах віч-на-віч спілкуватися з дивовижним мистецтвом давніх і сучасних майстрів. Але чимало спливло води у Смотричі, доки будинок набув сучасного статусу.

Картинна галерея

Ще коли Кам'янець-Подільський був польським містом, тут, на погості Іоанно-Предтеченської церкви (у дворі за картинною галереєю можна побачити рештки її фундаменту), у 1789-1890 р.р. стали будувати приміщення для греко-католицького капітулу (духовної колегії при єпископі) та семінарії. Але невдовзі місто стає російським, набуває статусу губернського центру - і будинок, в якому так і не було облаштовано уніатську семінарію, 1796 р. перепрофілюють під місце зібрання подільського дворянства: з 10 кімнат роблять одну велику залу заввишки у два поверхи. Але вже через два роки будинок передають у трирічну оренду Антонієві ЖМІЙОВСЬКОМУ, який започатковує тут театр. 1805 р. споруда надовго переходить у духовне відомство. Після відбудови (зокрема, відновлено перекриття між першим і другим поверхами; обладнано кімнати) будинок стає навчальним корпусом Подільської православної духовної семінарії. Коли ж для семінарії збудували (упродовж 1861-1865 р.р.) нове приміщення на Новому плані, в старе з повіту перевели чоловіче духовне училище. 1914р. в будинку майже на десять років розмістився музей історико-археологічного товариства. У 1928-1932 р.р. тут був міський Палац піонерів, а після війни довгенько розташовувалася ткацька фабрика (відома ще під назвою "Червоний ткач"). 1976 р. в будинку розпочато значні реставраційні роботи. Відновлюються первісні елементи декору, планування. Але ж кому належатиме відреставроване приміщення? Охочих стати його господарями було чимало. Проте енергія та аргументи тодішнього директора історичного музею-заповідника Григорія ХОТЮНА спонукають міську владу до правильного, як показав час, вибору: відкрити в місті першу в області картинну галерею. І справді, понад дві тисячі творів образотворчого мистецтва у фондах музею рвуться до глядача, а виставити їх, практично, ніде. Активно підключилися до справи облаштування галереї Людмила СТАНІСЛАВСЬКА (нинішній директор музею), художник Борис НЕГОДА, краєзнавець Андрій ПАРАВІЙЧУК. Вдалося переконати неординарного місцевого художника Олександра ГРЕНА передати до галереї свої картини, вдалося домовитися з родичами В'ячеслава РОЗВАДОВСЬКОГО про облаштування в картинній галереї залу цього художника-фундатора художньої освіти для дітей у нашому місті. Син художника - московський архітектор Володимир РОЗВАДОВСЬКИЙ -спеціально прибув на урочистості до Кам'янця-Подільського. Відвідав рідне місто і львівський художник Семен ГРУЗБЕРГ. Відкриття картинної галереї стало справжнім святом творчих людей міста над Смотричем.

З Кам'янцем-Подільським пов'язано життя та творчість багатьох художників. Крім названих вище, це також батько та донька Дмитро й Ольга ЖУДІНИ, Тетяна ЯБЛОНСЬКА, Сергій КУКУРУЗА, Володимир ГАГЕНМЕЙСТЕР, Дмитро БРИК, їх твори одразу ж стали надбанням галереї. Український художник Василь БАТЮШКОВ, працюючи над циклом "Пам'ятні місця поета Костянтина Батюшкова", 1972 р. відобразив у акварелях Кам'янець-Подільський. Після смерті художника родичі чимало його робіт передали нашому музеєві.
Назвемо ще низку художників, чиї твори одразу ж з'явилися в галереї: Сергій ГРИГОР'ЄВ, Анатолій ПЛАМЕНИЦЬКИЙ, Іван БАТЕЧКО, Олександр ДАНЧЕНКО, Золтан ШОЛТЕС, Гаврило ГЛЮК, Борис РАПОПОРТ. Галерея постійно поповнюється картинами як місцевих митців, так і художників з інших міст. Експозиції на П'ятницькій постійно обновлюються, адже галерея може вмістити всього зо три сотні експонатів живопису, графіки та скульптури. Та й картинам треба дати відпочити. Охоче приймають тут і гостей з виставками картин. Як, скажімо, нещодавно всесвітньо відомого майстра Івана МАРЧУКА.

...Якщо Вам хочеться хоч на годину вирватися з суєти днів і справ, завітайте до картинної галереї на П'ятницькій, постійте перед полотнами знаних і менш знаних живописців. Уже двадцять років у Кам'янці-Подільському таке затишне місце для роздумів і спілкування із високим є.

Олег БУДЗЕЙ, "ПОДОЛЯНИН"
"Подолянин", 22 лютого 2002 р.